|
z nich ok. 90% firm zatrudniających powyżej 9 pracowników. Firmy, które inwestują w szkolenia pracowników, zyskują przewagę potencjału ludzkiego i w rezultacie odnoszą sukcesy.
Szkoleń szał
W ostatnich latach szczególnego znaczenia nabrały metody inwestowania w pracowników i rozwijania ich umiejętności. Najpopularniejszą i stale się rozwijającą formą inwestycji w kadry jest organizowanie przez pracodawcę szkoleń dla pracowników. Najbardziej popularne są szkolenia z zakresu BHP oraz bezpośrednio związane z pracą wykonywaną w przedsiębiorstwie. Są to tzw. szkolenia „twarde”, które w przeciwieństwie do szkoleń „miękkich” stawiają na dokształcanie pracowników.
Na Zachodzie już to przećwiczyli
Jeszcze parę lat temu firmy proponowały swoim pracownikom standardowe szkolenia, często „żywcem ściągnięte” z Zachodu nieprzystające do polskich warunków oraz konkretnych problemów i potrzeb danej firmy. Nikt nie myślał o analizie efektywności szkoleń, a działania przed i poszkoleniowe były ograniczone do minimum. Jednak z czasem rynek i realne potrzeby firm wymusiły zmiany w tym temacie. Obecnie planowanie polityki szkoleniowej przez firmy oraz organizowanie kompleksowych cykli szkoleń staje się standardem. Rozbudowuje się działania przedszkoleniowe, czyli analizę potrzeb uczestników, rozpoznanie rzeczywistych przyczyn ewentualnych problemów i wreszcie przygotowanie „szkolenia na miarę” oraz doszkoleniowe, czyli wdrożenie nowo nabytych umiejętności plus informacje zwrotne dla przełożonych.
|