|
Chcąc dodatkowo wykorzystać zalety zdrowotne drewna w domu, można ułożyć podłogi z deski barlineckiej pokrytej olejem na bazie składników roślinnych. Ten sposób konserwacji wspomaga naturalne właściwości drewna, a dodatkowo daje lekko wyczuwalny w pomieszczeniu przyjemny zapach świeżego drewna.
Bezpieczeństwo
Jako produkt w pełni naturalny drewno jest łatwe w utylizacji i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzkiego ani dla środowiska tak jak np. tworzywa sztuczne. Drewniane ścinki i trociny wykorzystywane są do wytwarzania ekonomicznego i ekologicznego biopaliwa w postaci granulat. Jednym z głównych producentów tzw. peletu w Polsce jest firma Barlinek, która dzięki temu zakupiony do produkcji podłóg surowiec wykorzystuje w 100%.
Trwałość
Poszczególne gatunki drzew, oprócz barwy i usłojenia, różnią się od siebie twardością i odpornością na zmiany wilgoci. To sprawia, że można je wykorzystywać zarówno do budowy okrętów i konstrukcji domów, jak również instrumentów muzycznych i zabawek. Niewątpliwie „szkołą przetrwania” dla drewna są podłogi. Wykonane z bardzo odpornych gatunków jak ipe, cumaru lub sucupira, mogą być z powodzeniem układane w najbardziej eksploatowanych miejscach, takich jak korytarze czy schody. Podłogi z tych gatunków drzew już niedługo będą dostępne w ofercie Barlinka.
Niepowtarzalny klimat
Różnorodne zalety drewna predysponują je do wszechstronnego wykorzystywania, ale jest jeszcze jedna wartość, która sprawia, że kochamy wyroby drewniane − to niepowtarzalny klimat jaki tworzą. Drewniane domy, podłogi, czy tlące się w kominku polana nasuwają skojarzenia z ciepłem domowego ogniska i poczuciem bezpieczeństwa. A unoszący się w powietrzu lekki zapach drzewa przywołuje wspomnienie lasu. To właśnie chęć stworzenia takiego klimatu we własnym domu powoduje, że drewno jest materiałem ponadczasowym, zawsze towarzyszącym ludziom niezależnie od szerokości geograficznej, czy postępu cywilizacyjnego.
|