Dlaczego kobiety, stanowiące połowę wiernych świata katolickiego, nie mają możliwości wyartykułowania tego, czego w Kościele nie akceptują, jaką widzą w nim dla siebie rolę i czego od Kościoła oczekują? Dziennikarz Jarosław Makowski zaprosił do rozmowy przede wszystkim katoliczki – osoby świeckie i siostry zakonne – które opowiadają o swoim rozumieniu wiary, duchowości, feminizmu i Kościoła.
Wśród rozmówczyń znalazły się: Elżbieta Adamiak, teolożka feministyczna, która wybiła się na niepodległość; Halina Bortnowska, intelektualistka i katoliczka piszącą o Kościele; Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezes Narodowego Banku Polskiego, i Anna Karoń-Ostrowska, redaktorka „Więzi”, które opowiadają o godzeniu roli matki i katoliczki z pracą zawodową. W książce nie zabrakło także spojrzenia polskich feministek – m.in. Magdaleny Środy, która już od dłuższego czasu wadzi się z Kościołem, ponieważ dostrzega w nim wpływową instytucję, która powinna mocniej zaangażować się w sprawy kobiet.
Kościół traci, kiedy ignoruje głos swoich wyznawczyń, i to nie tylko dlatego, że młode, wykształcone kobiety nie godzą się już dłużej na rolę, którą dotychczas im proponował.
Jarosław Makowski (ur. 1974), z wykształcenia teolog i filozof, w latach 1999–2005 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego”. Obecnie jest członkiem zespołu „Krytyki Politycznej”, publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „W drodze”, „Więzi”. Jest autorem książek: Mistrzowie w krainie życia. Rozmowy nie tylko o filozofii (2001), Dziesięć ważnych słów. Rozmowy o Dekalogu (2002), Leksykon wielkich teologów XX/XXI wieku (2003), Trochę zostawić Bogu. Wywiad-rzeka z ks. Wacławem Oszajcą (2004) oraz Przed Bogiem. Ze Stanisławem Obirkiem rozmawiają Andrzej Brzeziecki i Jarosław Makowski (W.A.B. 2005).