|
debata z udziałem: Jadwigi Kocur, dr Irmy Koziny - historyka sztuki i dr inż. arch Henryka Mercika - konserwatora zabytków. Prowadzenie: Krzysztof Karwat.
O architekturze i urbanistyce Górnego Śląska przez wiele lat mówiło i pisało się źle, nie dostrzegając urody secesyjnych kamienic i rozsądnych rozwiązań miastotwórczych z przełomu wieków XIX i XX. Lekceważono zwłaszcza neogotyk czy neobarok jako kierunki w sztuce za bardzo kojarzące się z dominacją kultury niemieckiej. Jeśli nawet zgodzimy się, że już dokonała się „rehabilitacja” tamtej estetyki, to ciągle na odkrycie i pozytywną ocenę czekają budowle i układy urbanistyczne z lat dwudziestych i trzydziestych. W Katowicach czy Chorzowie powstało wówczas wiele gmachów użyteczności publicznej i osiedli mieszkaniowych, które do dziś nam służą, zaskakując swą trwałością i funkcjonalnością. Podobne działania podejmowano w Bytomiu czy Gliwicach, gdyż po podziale Górnego Śląska na część polską i niemiecką doszło do rywalizacji na polu architektury i budownictwa. Symbolem tego starcia stał się znienawidzony przez nazistów i rozbierany przez kilka lat gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Ale nie zawsze konkurencja oznaczała podsycanie antagonizmów. Artyści po obu stronach granicy wzajemnie się inspirowali, starając się dotrzymać kroku funkcjonalistycznym czy modernistycznym nowinkom płynącym z Zachodu. Szanujmy ich dorobek, domagajmy się prawno-konserwatorskiej ochrony ich dzieł. Górny Śląsk to nie tylko familoki!
Kiedy: 5 marca 2007 (poniedziałek), godz. 18.30
Cena biletów: 8 zł
|