|
Wszystkie składniki potraw, które gotujemy składają się ze związków chemicznych – zarówno tych bardzo złożonych, jak i niezwykle prostych.
Sól
Sól jest najstarszym dodatkiem do żywności. Chlorek sodu, którym jest sól kuchenna kontroluje wiele funkcji ludzkiego ciała. Smak soli jest jednym z pięciu podstawowych smaków rozróżnianych przez nasze kubki smakowe. W kuchni używamy soli do konserwacji żywności, wzmacniania ciast pierogowych i makaronowych oraz do podkreślania smaku. Sól konserwuje żywność, wyciągając z niej wodę i spowalniając tym samym rozwój bakterii.
Ładunki elektryczne jonów sodowych i chlorkowych soli dodanej do ciast makaronowych i bez wiążą między sobą spolaryzowane cząstki, „wzmacniając” strukturę ciasta. Nasze języki są szczególnie wyczulone na słony smak, prawdopodobnie dlatego, że nasz organizm nie jest w stanie sam jej wytworzyć i sól w organizmie pochodzi z diety. Sól była w przeszłości jednym z najcenniejszych towarów - dla przykładu - rzymskie wojska dostawały dodatek (łac. Salarium) na zakup soli. We współczesnych czasach sól jest powszechnie dostępna i dodawana do wszystkich produktów żywnościowych jako wzmacniacz smaku i konserwant.
Cukry
Cukry składają się z molekuł zawierających pierścienie, zbudowane z sześciu atomów węgla, połączonych z atomami wodoru i tlenu. Biały cukier, który kupujemy w supermarkecie, składa się głównie z sacharozy. Cukier daje nam energię. Słodkie pokarmy zawsze odgrywały ważną rolę w naszej diecie. W czasach prehistorycznych ludzie musieli pozyskiwać bardzo dużo energii, mieć siłę na polowania, aby nakarmić rodzinę. Dlatego też z czasem nabraliśmy szczególnego apetytu na słodycze. Kiedy zaczęto produkować rafinowany cukier, był on bardzo drogi, ale we współczesnych nam czasach stał się on tak tani i dostępny, że zaczęliśmy go spożywać w nadmiernych ilościach. W kuchni, cukier ma wiele zastosowań. Oprócz zwykłego dosładzania, używamy go przy gotowaniu wielu innych potraw. Cukier dodany do białek ułatwia ubijanie piany, pomaga również zagęścić klasyczny angielski budyń na żółtkach.
|