|
Naturalne środki koloryzujące
np. henna, czyli wyciąg roślinny używany od starożytności. Niewątpliwą zaletą tej metody farbowania włosów jest jej "naturalność". Poważną wadą jest natomiast trudny do przewidzenia rezultat, czyli uzyskany odcień włosa i niemożliwość dowolnej zmiany koloru. Naturalne środki są poza tym nietrwałe, bywa że uczulają i są dość skomplikowane w przygotowaniu oraz zastosowaniu. Nic więc dziwnego, że obecnie najczęściej stosuje się inne metody koloryzowania włosów.
Farby półtrwałe
zostały specjalnie opracowane do farbowania włosów siwych. Używane są też do robienia refleksów. Barwniki tych środków łatwo przechodzą do kory nie niszcząc osłonki, ale ponieważ nie zawierają substancji wybielających i nie rozjaśniają włosów, nie mogą ufarbować włosów na kolor jaśniejszy niż naturalny. Dość łatwo, na ogół po parokrotnym umyciu włosów w ciągu 1-2 miesięcy wymywają się i koloryzację trzeba powtórzyć.
Trwałe farby
są najczęściej stosowane na całym świecie. Wymagają rozjaśniania włosów. Rozjaśnianie polega na zmianie koloru melaniny zawartej w korze włosa. Jest to możliwe dzięki używaniu substancji wybielających, które nieodwracalnie utleniają melaninę, powodując że traci ona naturalny kolor i staje się bezbarwna. Najczęściej stosowaną substancją rozjaśniającą jest nadtlenek wodoru (hydrogen peroxide 20-40%). Zwykle takie zabiegi przeprowadza się na włosach ciemnych w celu ich rozjaśniania i łączy lub nie z koloryzacją. Wtedy jednocześnie z wybieleniem naturalnego barwnika stosuje się trwałą farbę, barwiącą włos na pożądany kolor. Ciemne włosy, o dużej zawartości eumelaniny, rozjaśniają się łatwiej niż włosy np.: rude zawierające więcej feomelaniny. Dzieje się tak, ponieważ feomelanina trudno się utlenia i potrzebuje zastosowania silniejszych środków wybielających.
Trwałe przyciemnianie włosów ciemnych z natury nie wymaga stosowania silnych substancji wybielających i w mniejszym stopniu uszkadza włosy. W przypadku ciemnych włosów można także zmienić ich odcień bez rozjaśniania za pomocą farby półtrwałej. Tego typu zabiegi w najmniejszym stopniu niszczą włosy, jednak bez odpowiedniej pielęgnacji po pewnym czasie od zbiegu włosy tracą blask, stają się ciężkie, trudniejsze w układaniu i pozbawione są naturalnego wdzięku.
Problemem przy rozjaśnianiu włosów jest to, że substancje rozjaśniające przechodzą przez osłonkę włosa uszkadzając ją. Ich zasadowy odczyn powoduje uniesienie się łusek osłonki ułatwiając wnikanie barwnika i jednocześnie osłonka traci swoje naturalne właściwości. Po koloryzacji zwykle stosuje się środek zakwaszający, mający przywrócić jej pierwotną budowę, ale powtarzanie zabiegów powoduje, że łuski włosa nie zachodzą na siebie, pozostają trwale uniesione pozwalając na ucieczkę wody z łodygi włosa i przesuszenie włosów. Substancje wybielające mogą być także przyczyną utlenienia mostków dwusiarczkowych w keratynie włosa, co staje się dodatkowym powodem ich uszkodzeń.
Włosy tracą swą wytrzymałość mechaniczną, stają się sztywne, niepodatne na układanie, łatwo się kruszą i rozdwajają.
autor: / źódło: / opracowanie:
Dove
|