Korona została stworzona przez mieszkańców pewnej kolonii, która przetrwała wielką Plagę w 1590 r. nietknięta, w podziękowaniu Błogosławionej Matce za ten cud. Tworzono ją przez sześć lat, po tym czasie umieszczono ją w świątyni i ustanowiono straż, któa pilnowała korony dzień i noc. Jednakże pewnegod nia dotarły do mieszkańców pogłoski, że wokolicy grasują groźni złodzieje - koronę zecydowano się ukryć. Aktualne miejsce ukrycia korony jest nieznane.
Szmaragd Mackay ważący 167.97 kt został wydobyty w kopalni Muzo, w Kolumbii.
Tiara byłej władczyni Iranu zawiera 7 dużych szmaragdów ważących od 10 do 65 kt.
Chalk Emerald - kamień o niezwykłej czystości o głębokiej, zielonej barwie ma masę 37,82 kt.
Występowanie szmaragdów
Najbardziej znaczące złoża szmaragdów występują w Kolumbii. W północnej części tego kraju znajdują się sztolnie pamiętające jeszcze czasy Inków. Drugim co do wielkości producentem szmaragdów jest Brazylia. Szmaragdy brazylijskie, w porównaniu do kolumbijskich, są przeważnie żółtawozielone i stosunkowo czyste.
Inne złoża znajdują się w Zimbabwe, Afryce Południowej, na Uralu. Znaczenie historyczne mają złoża w Górnym Egipcie, pamiętające czasy Kleopatry.
Szczegółowe informacje o szmaragdach
Szmaragdy należą do grupy berylu (Al2Be3[Si6O18]). Jest to grupa krzemianów pierścieniowych berylu i glinu. Beryle krystalizują w układzie heksagonalnym, tworząc formy sześciobocznych słupów lub dwunastościanów podstawowych.
Cechy:
- twardość 7,5 - 8 w skali Mohsa
- duża kruchość
- nie rozpuszcza się w żadnym kwasie
- niski współczynnik załamania światła, co przy niskiej dyspersji wpływa na słaby połysk kamienia i brak wewnętrznego "ognia"
Ciemnozielona barwa, zwana "szmaragdowozieloną", wywołana jest domieszkowymi jonami chromu. Szmaragd, spośród wszystkich znanych kamieni szlachetnych, zawiera najliczniejszy i najbardziej efektowny zespół inkluzji.
oferta Węc - zobacz więcej