|
Coraz więcej korzystnych działań przypisuje się probiotykom. Są to „żywe drobnoustroje, które po podaniu w odpowiedniej dawce wpływają korzystnie na organizm”. Najczęściej stosuje się probiotyki z rodzaju Bifidobacterium lub Lactobacillus. Korzystne działanie probiotyków jest specyficzne dla danego szczepu. Obecnie stosowane preparaty probiotyczne stanowią zwykle skojarzenia konkretnych szczepów lub pojedyncze szczepy dokładnie zbadane klinicznie. Na podstawie wiarygodnych badań ustalono, że probiotyki mogą być skuteczne w profilaktyce biegunki szpitalnej, biegunki związanej z antybiotykoterapią i w leczeniu ostrej biegunki u dzieci. Stałe podawanie probiotyków może – poprzez stymulację układu immunologicznego – być pomocne w zapobieganiu chorobom zakaźnym powszechnie występującym u dzieci. Obiecujące są wyniki badań dotyczących zastosowania probiotyków w leczeniu i profilaktyce chorób alergicznych. Wydaje się, że podawanie niektórych probiotyków kobietom ciężarnym, a później karmiącycym oraz ich dzieciom przez pierwsze miesiące życia jest bezpieczne i może skutecznie zmniejszać ryzyko rozwoju alergii u dzieci.
Białko dostarczane niemowlęciu w mlekach modyfikowanych powinno spełniać najwyższe wymagania dotyczące jakości i strawności, a szczególnie (podobnie jak mleko matki) dostarczać rosnącemu dziecku wszystkich tzw. aminokwasów egzogennych w odpowiednich proporcjach. Należy też jednak pamiętać, że nadmiar białka w diecie niemowlęcia, co wykazują liczne badania, może nie tylko nadmiernie obciążać niedojrzałe nerki, ale powodować odległe niepożądane skutki, jak np. zwiększone ryzyko otyłości (i chorób z nią związanych).
W miarę pogłębiania naszej wiedzy na temat żywienia i rozwoju dziecka musimy przyznać, że trudno nam będzie doścignąć naturę, ale wciąż dostrzegamy nowe możliwości udoskonalania składu obecnie stosowanych mlek modyfikowanych. Dopiero zaczynamy myśleć o żywieniu niemowlęcia przez pryzmat odległych efektów zdrowotnych, czyli „programowania żywieniowego”.
Dr n. med. Dariusz Gruszfeld
Klinika Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”
|