|
Wielki zespół pod batutą Jurka Owsiaka zagrał tego dnia szczególnie głośno dla chorych na cukrzycę. Jednym z wiodących głosów w chórze sponsorów była firma Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. – firma farmaceutyczna obecna w 180 krajach od ponad 80 lat, specjalizująca się między innymi w leczeniu cukrzycy i edukacji diabetologicznej.
„Chcemy uświadomić, że w Polsce aż dwa miliony ludzi żyją z cukrzycą”– przekonywał dzień wcześniej podczas konferencji prasowej sam Jurek Owsiak, którego fundacja od pięciu lat realizuje Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą. Te niewielkie urządzenia, noszone przy ciele, pozwalają kontrolować poziom cukru we krwi i automatycznie podawać do organizmu insulinę. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci; ich terapia insulinowa była zawsze zależna od opieki dorosłych. Dziecko zaopatrzone w taki aparat nie musi obawiać się nakłuć, może samodzielnie chodzić do szkoły, jeść jak zdrowi rówieśnicy, po prostu cieszyć się dzieciństwem. Ma to niebagatelne znaczenie także dla rodziców. W przypadku najmłodszych pacjentów, na przykład dwutygodniowej Dominiki, której podłączono pompę, taka terapia ma wręcz kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju organizmu.
Od 2001 roku, dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, zakupiono w sumie 1796 osobistych pomp insulinowych dla dzieci w wieku do 10 lat. W rezultacie Polska znalazła się w elicie państw stosujących terapię tymi nowoczesnymi urządzeniami. Niekwestionowany autorytet w dziedzinie nowoczesnych terapii cukrzycowych u dzieci profesor William V. Tamborlane z USA (przedstawiony przez Jurka Owsiaka jako „guru i mistrz świata, jeśli chodzi o pompy insulinowe”) potwierdził, że „nie ma drugiego kraju, gdzie w populacji dzieci najmłodszych udało się zastosować tę terapię w takiej skali”.
Orkiestra gra także dla dorosłych, wśród nich znalazły się kobiety w ciąży chore na cukrzycę. To nie wszystko: Orkiestra zagrała jeszcze donośniej podczas biegu „Policz się z cukrzycą”. Jego ideą było nagłośnienie wielkiego problemu społecznego jakim jest ta choroba. Chodziło także o rzecz jak najbardziej praktyczną – żeby na opakowaniach żywności zaczęto umieszczać równoważniki węglowodanowe. Takie informacje w przykładowej postaci: „ W 100 gramach produktu znajduje się: WW - 1,2 oraz WBT - 1,4” są kluczowe dla diabetyka zmuszonego stale przeliczać ilość spożywanych cukrów, aby precyzyjnie dobrać dawkę insuliny. Wielki bieg ulicami Warszawy, startujący spod Pałacu Kultury, miał za zadanie dotarcie z tym przesłaniem do całego społeczeństwa. Impreza miała jeszcze jedno znaczenie dla diabetyków: zwracała uwagę na potrzebę wysiłku fizycznego w codziennych zmaganiach z chorobą. W biegu udział wzięła między innymi Marta Wiśniewska - Mandaryna. Ona również cierpi na cukrzycę.
|