|
W styczniu dr Ruedi Lüthy przyjmie to wyróżnienie i 10 000 franków szwajcarskich dla swojej fundacji podczas uroczystości w Zurychu z rąk dotychczasowego ministra spraw zagranicznych, nowo wybranego prezydenta Szwajcarii, pani Micheline Calmy-Rey. 65-letni dr Lüthy był profesorem medycyny i chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Zurichu i przewodniczącym Krajowego Komitetu AIDS w Szwajcarii. W 2003 roku, poruszony rozpaczliwą sytuacją zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS w targanym konfliktami Zimbabwe, postanowił otworzyć klinikę Connaught w Harare, stolicy tego kraju. Wyłożył własne pieniądze i z żoną Rosy przeprowadził się do tam w 2004 roku, by kierować placówką. Od tamtej pory klinika udzieliła bezpłatnej pomocy medycznej ponad 1 300 chorym i nadal rozwija działalność.
W Zimbabwe według oceny WHO około 1,7–2,2 miliona dorosłych jest zakażonych HIV lub choruje na AIDS. Jeden na 4 dorosłych jest nosicielem wirusa HIV. Dr Peter Piot, dyrektor wykonawczy Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych do walki z HIV i AIDS (UNAIDS) mówi: „Decyzja profesora Lüthy’ego, by poświęcić swoje życie chorym w Zimbabwe to szlachetny przykład dla nas wszystkich”.
Tytuł Europejczyk Roku Reader’s Digest jest przyznawany przez redaktorów naczelnych 19 europejskich wydań tego najpopularniejszego w Europie miesięcznika, który co miesiąc rozchodzi się na naszym kontynencie w 4,5 milionach egzemplarzy. Jest nadawany osobom, których działania są, zdaniem redaktorów, najpiękniejszym wyrazem tradycyjnych wartości europejskich we współczesnym świecie. Artykuł o doktorze Lüthy’m publikują w styczniowym numerze wszystkie europejskie wydania miesięcznika. Bob Low, kierujący redakcją europejską „Reader’s Digest” podkreśla: „Jesteśmy dumni, że możemy uhonorować zaangażowanie doktora Lüthy’ego w pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców kraju, gdzie HIV i AIDS dziesiątkują ludność i są przyczyną niewyobrażalnej niedoli”.
Doktor Lüthy jest 12 z kolei zdobywcą tytułu Europejczyk Roku Reader’s Digest. Wśród poprzednich laureatów znaleźli się tacy ludzie jak m.in. dr Inge Genefke, Dunka, która zapoczątkowała na świecie leczenie i rehabilitację – także psychiczną – ofiar tortur, przemocy i terroru; Frederik Hauge, norweski obrońca środowiska; czy Linus Torwalds, który podarował światu za darmo swój rewelacyjny system komputerowy – linux.
|