|
Kolekcję 273 dzieł wykonanych tą techniką pokaże Muzeum Śląskie. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 12 grudnia br. o godz. 15.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 31 stycznia 2007 roku.
Rembrandt van Rijn (1606-1669) był malarzem, grafikiem i rysownikiem. Pozostawił około 700 obrazów, 2000 rysunków oraz prawie 300 grafik. Muzeum Śląskie prezentuje zatem niemal kompletną spuściznę graficzną mistrza.
Swoje grafiki Rembrandt stworzył w latach 1628-1665. Były to wizerunki matki, sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz mistrzowskie w przekazie portrety. Zwłaszcza z tych ostatnich artysta jest szczególnie znany. Mistrz nie kryje w nich niedoskonałości ludzkiego ciała oraz oznak nieuchronnej starości. Często odwzorowuje stan psychiczny czy emocje portretowanego. Dotyczy to również licznych autoportretów. Studiując je, jesteśmy świadkami artystycznej i emocjonalnej ewolucji Rembrandta.
Odbitki prezentowane na wystawie powstały na zlecenie Luwru w latach 1865-1867. Wykonał je francuski rytownik i grafik - Armand Durand. Posłużył się oryginalnymi płytami miedziorytniczymi artysty, które wcześniej pieczołowicie zakonserwował oraz usunął rysy i naniesione przez innych, w ciągu, 200 lat, „dodatkowe” linie i motywy. Ponadto, mając do dyspozycji Rembrandtowskie sztychy, Durand odtworzył nieistniejące już płyty miedziane.
Kolekcja grafik Rembrandta jest unikatem na skalę światową. Prace pochodzą ze zbiorów prywatnych. Ekspozycja była już prezentowana m.in. we Wrocławiu, Szczecinie, Stalowej Woli oraz Łodzi.
|