|
Aby tego uniknąć, jeszcze przed rozpoczęciem podróży przemyśl swój wyjazd pod kątem finansowym. Aleksandra Bartkowska, ekspert z Union Investment TFI, podpowiada, jak mądrze zaplanować budżet na wakacje oraz jak na wakacjach zaoszczędzić, a swoje pieniądze wysłać do pracy.
Zaplanowanie wakacji z wyprzedzeniem pozwoli zaoszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale również nerwów. Niezależnie od obranego kierunku, zadbaj o swój finansowy komfort. Jeśli dokładnie przeanalizujesz wszystkie koszty wyjazdu, unikniesz nieplanowanych wydatków. Potencjalnym źródłem oszczędności mogą być odpowiednio wcześniej zarezerwowane bilety lotnicze bądź okazyjny zakup noclegów. Mądry plan pozwoli Ci zachować w portfelu nawet kilkaset złotych, które oczywiście od razu warto zainwestować.
Transport – wcześnie, hotel – późno
W przypadku rezerwacji hotelu zasada mówi, aby nocleg zarezerwować i opłacić jak najpóźniej – im bliżej dnia wyjazdu, tym bardziej ośrodki turystyczne obniżają ceny. Odwrotna zależność występuje w przypadku środków transportu – najtańsze bilety kupisz z dużym wyprzedzeniem. Jeśli czujesz, że w tym roku nie masz budżetu na wyjazd do modnego kurortu, przejrzyj bardziej ekonomiczne rozwiązania. Zwykle mniej popularne miejsca oferują znacznie tańsze opcje wypoczynku. Jeśli natomiast planujesz wakacje w ostatniej chwili, na kilka dni przed wyjazdem rozejrzyj się oczywiście za ofertami last-minute, ale zawsze porównaj je ze standardowymi ofertami z kilku biur podróży.
Planując wakacje, uwzględnij w swoim budżecie różne dodatkowe opłaty, jak na przykład koszt bagażu rejestrowanego, jeśli korzystasz z tanich linii lotniczych, czy rezerwę na nieprzewidziane wydatki. Jeśli zamierzasz podróżować samochodem i wyjątkowo pewnie czujesz się za kółkiem, pamiętaj o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego. Mandaty (szczególnie za granicą!) to bardzo duży wydatek, który może zepsuć Ci urlop i mocno uderzyć po kieszeni.
Portfel na urlopie
Podczas urlopu na bieżąco monitoruj swoje wydatki. Wycieczki wykupowane na miejscu często są znacznie tańsze od tych oferowanych przez biura podróży. Jeśli planujesz dłuższy wyjazd i zwiedzanie okolicy, rozeznaj się w kosztach wejściówek, komunikacji publicznej, taksówek, a także sprawdź ceny w lokalnych sklepach, barach i restauracjach. Zwiedzając lokalne atrakcje, pamiętaj o zniżkach – poza popularną zniżką uczniowską, instytucje często honorują dodatkowe zniżki, np. dla nauczycieli czy pracowników kultury. W niektórych miastach możesz też wykupić specjalne karty turystyczne. Dzięki nim skorzystasz z transportu miejskiego i otrzymasz inne korzyści, np. limit darmowych wejść do wybranych muzeów. Bardzo dobrym dla portfela i dla zdrowia jest korzystanie z miejskich rowerów. W ten sposób można bardzo niedrogo zwiedzić atrakcje w większości dużych stolic europejskich.
Długofalowy plan na wakacje
Jeżeli należysz do tych osób, których organizacja urlopu przyprawia o ból głowy i co roku masz problem z domknięciem wakacyjnych wydatków – znajdź 30 minut dzisiaj i rozpisz w notatniku wszystkie koszty wyjazdu. To pozwoli uniknąć gorączkowych poszukiwań kredytu na ostatnią chwilę albo nieplanowanych wydatków. Koniecznie zawczasu przeanalizuj swoje potrzeby i oceń możliwości finansowe. 30 minut dzisiaj pozwoli Ci naprawdę zaplanować wiele wydatków na wakacjach i zaoszczędzić czas i pieniądze podczas samego wyjazdu. Kupując wycieczkę w pierwszej kolejności sięgaj po oszczędności. Jeśli nie masz jeszcze na koncie odłożonej potrzebnej sumy, przemyśl, ile jesteś w stanie co miesiąc odłożyć, aby Twój domowy budżet nie ucierpiał.
Z początku może być Ci trudno regularnie odkładać pieniądze. Szczególnie jeśli nie masz konkretnego celu. Dlatego koniecznie skonkretyzuj swoje marzenia – narty zimą, Sylwester za granicą, weekend w SPA? Określona kwota, uwzględniająca wszystkie czynniki, związane z urlopem, będzie od teraz Twoim celem. Wakacje na kredyt potraktuj raczej jako ostateczne rozwiązanie. Wiele osób już po podpisaniu umowy martwi się koniecznością zwrotu pożyczki, zamiast cieszyć się z samego wyjazdu.
Wakacyjne oszczędności inwestuj od razu
Gdzie odłożyć zaoszczędzone pieniądze na wakacje, kiedy te kumulowane na koncie osobistym mają tendencję do rozpływania się w powietrzu po każdych większych zakupach i spotkaniach ze znajomymi? Jak je zabezpieczyć? Najgorszym sposobem jest trzymanie pieniędzy na koncie, do którego mamy kartę, która służy do codziennych wydatków. Najlepiej, aby oszczędności nie były dla nas zbyt łatwo dostępne.
Jeżeli jeszcze preferujesz gotówkę, możesz wybrać tradycyjną formę i pieniądze powierzyć przysłowiowej „śwince skarbonce” – chociaż jak wiemy odkładanie gotówki w domu nie jest zyskownym rozwiązaniem. Możesz jednak odkładać drobne kwoty z reszty po codziennych zakupach, a zebrane w taki sposób oszczędności przeznaczyć np. na zakup gotówki w innej walucie przed wyjazdem. Większość ludzi jest zaskoczona, że zaledwie po kilku miesiącach takiego systematycznego działania dysponuje kwotą nawet kilkuset złotych.
Jeżeli jednak należysz do tego grona, która coraz częściej ma w ręku plastikową kartę niż faktyczną gotówkę – możesz skorzystać z aplikacji, która automatycznie przelewa „końcówki” z każdej transakcji na oddzielny rachunek. Kolejnym rozwiązaniem, które właściwie nie wymaga żadnej uwagi, jest konto oszczędnościowe lub fundusz inwestycyjny ze stałym zleceniem przelewu. Ciekawym pomysłem na oszczędzania na kolejne wakacje może być fundusz pieniężny, który daje zyski porównywalne do lokat bankowych, a jednocześnie gwarantuje dużą elastyczność wypłat. Warto być konsekwentnym i z oszczędności wyjazdowych zainwestować w rozwiązania dostępne w towarzystwie funduszy inwestycyjnym. Dzięki temu już dzisiaj zacznij oszczędzać na kolejny wakacyjny wyjazd.
|