Tłuszcze - zawsze pod kontrolą
Tłuszcze zwierzęce, bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, nie tylko podnoszą poziom LDL-cholesterolu w surowicy krwi, ale także zwiększają jej krzepliwość, co jest zjawiskiem niekorzystnym ze względu na predyspozycję do zawału serca. I podczas gdy wszyscy powinniśmy ograniczać spożycie produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, to u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu w surowicy krwi (>200 mg/dl) staje się to już koniecznością. Osoby te powinny więc wyłączyć z diety smalec, słoninę, boczek, masło, usuwać widoczny w mięsie i wędlinie tłuszcz oraz skórę z drobiu, ograniczyć spożycie tłustych żółtych i topionych serów. Potrawy należy przyrządzać metodą gotowania, duszenia, pieczenia w folii z jak najmniejszym dodatkiem tłuszczu. W przeciwieństwie do tłuszczów zwierzęcych, tłuszcze roślinne, zawierające głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, olej rzepakowy) oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe (olej słonecznikowy, sojowy) obniżają poziom LDL- cholesterolu w surowicy krwi. Wskazane jest spożywanie dziennie 1-3 łyżeczek olejów w postaci surowej, dodanej np. do sałatek lub około 2 łyżeczek margaryny miękkiej.
Witaminy - znajdziesz je w warzywach i owocach
Nasz organizm nie wytwarza witamin, dlatego muszą być one dostarczone wraz z pożywieniem. Najlepszym źródłem wielu witamin są warzywa i owoce, dlatego dziennie trzeba zjeść przynajmniej 700 g warzyw i 200 g owoców. Warzywa i owoce zawierają dużo witaminy C, dzięki czemu zapobiegają odkładaniu się złego cholesterolu w ściankach naczyń krwionośnych. Warto wiedzieć, że warzywa, zwłaszcza zielone, są bogatym źródłem folianów, które zapobiegają podnoszeniu poziomu homocysteiny, aminokwasu budującego blaszki miażdżycowe. By warzywa i owoce nie straciły cennych substancji, wymagają specjalnego postępowania. Warto więc pamiętać o kilku zasadach. Warzywa i owoce trzeba obierać cienko ze skórki, bo pod nią jest najwięcej witamin i składników mineralnych. Po obraniu nie wolno ich moczyć. Surówki trzeba przygotować tuż przed podaniem.
Zgodnie z zaleceniami profilaktyki cholesterolowej trzeba codziennie zjadać:
- 5 porcji produktów zbożowych (np. 3 kromki pełnoziarnistego pieczywa, ½ torebki ugotowanego pełnoziarnistego ryżu, szklankę makaronu razowego)
- 4 porcje warzyw, 3 porcje owoców
- jedną porcję ryb ok. (100-150 g) lub drobiu (porcja ok. 150 g) lub grochu, fasoli (ok. 30 g suchej) lub chudego mięsa (np. cielęciny, porcja ok. 150 g)
- dwa, trzy plasterki chudego białego sera lub plasterek żółtego sera light i wypijać szklankę mleka lub napojów mlecznych fermentowanych
|