|
Wiele młodych kobiet - zaczyna się malować. Zaczynają się rozmowy na tematy damsko-męskie. Rodzice nie są już autorytetami, bardziej ceni się zdanie rówieśników. Każdy chyba pamięta ten okres jako czas buntu, prób wytrzymałości rodziców. Pojawiają się pierwsze miłości. Ten burzliwy czas w życiu każdej dziewczyny związany jest z przemianami jakie zachodzą w jej ciele. Pojawia się pierwsza miesiączka, piersi stają się większe, figura przybiera formę klepsydry. Ta niegdyś mała dziewczynka staje się młodą kobietą. Zmiany te, poza wszelkimi radościami jakie daje bycie kobietą, niosą także szereg zagrożeń, których każda nastolatka powinna być świadoma. Jednym z nich jest ryzyko zachorowań na choroby układu moczowo-płciowego, które mogą mieć groźne w skutkach konsekwencje.
Czy można ich uniknąć?
Pierwsza miesiączka – znak okresu dojrzewania
Okres dojrzewania u kobiet ma miejsce między 12 a 16 rokiem życia i cechuje go kilka klasycznych objawów. Dziewczyny w tym wieku szybciej rosną, a co za tym idzie zaczynają przybierać także na masie. Drugą oznaką są powiększające się piersi – najpierw można zauważyć niewielkie wypukłości pod sutkami, potem piersi stają się większe i pełniejsze. Pojawia się owłosienie łonowe oraz pod pachami. Zmienia się także figura - wzrostowi piersi towarzyszy poszerzanie się miednicy w skutek czego ciało młodej kobiety przyjmuje formę klepsydry.
W okresie dojrzewania pory skóry produkują więcej serum, co często jest przyczyną młodzieńczego trądziku czy przetłuszczających się włosów. Zmieniają się także narządy płciowe – części zewnętrzne (srom) otoczone są dwiema parami warg sromowych. Wargi sromowe większe są owłosione, w przeciwieństwie do warg sromowych mniejszych. W okresie tym pochwa ulega wydłużeniu a macica rośnie. Jednym z najbardziej znaczących dla życia młodej kobiety objawów dojrzewania jest wystąpienie pierwszej miesiączki. Zwykle pierwsza miesiączka przypada na 12-13 rok życia. Przez pierwsze dwa lata cykl menstruacyjny reguluje się, stąd miesiączki mogą występować nieregularnie, mogą różnić się czasem trwania oraz ilością wydzieliny. Dopiero po dwóch latach system się stabilizuje i możemy mówić o cyklicznej miesiączce.
Pierwsze miesiączki są dla dziewczyn nowym doświadczeniem, potrzeba czasu, aby poznała zmiany jakie zachodzą w jej organizmie i jak reaguje na nie. Są kobiety, które przechodzą miesiączki bezboleśnie, wydzieliny jest niedużo i generalnie nie utrudnia to jej funkcjonowania. Jednak u sporej część nastolatek miesiączka jest obfita i występuję charakterystyczny ból podbrzusza, który często utrudnia funkcjonowanie w szkole, zwłaszcza na lekcjach wymagających aktywności np. wychowanie fizyczne czy wizyta na basenie. Podczas takich zajęć dziewczyny są także bardziej narażone na możliwość wystąpienia wszelkiego rodzaju infekcji intymnych. Wspólna przebieralnia, wspólna łazienka może okazać się siedliskiem bakterii.
Wraz z wchodzeniem w okres dojrzewania należy uświadomić nastolatki w temacie grożących im zakażeń intymnych, czynników, które je powodują a także pokazać im właściwe sposoby dbania o higienę intymną. Krew miesiączkowa zobojętnia kwaśnie środowisko pochwy, a tym samym osłabia jej naturalną barierę ochronną, stanowi także pożywkę dla chorobotwórczych drobnoustrojów, które zaczynają się szybko rozmnażać. Może to prowadzić do poczucia dyskomfortu związanego z pojawiającym się nieprzyjemnym zapachem, a także do zaostrzenia pierwszych objawów infekcji, jak świąd i pieczenie. Właściwa higiena miejsc intymnych to podstawa, by nie doprowadzić do infekcji.
Higiena intymna w wieku dojrzewania
Właściwa higiena okolic intymnych to profilaktyka chroniąca przed infekcjami dróg moczowo –płciowych oraz innymi groźniejszymi zakażeniami. Oto podstawowe zasady higieny każdej nastolatki:
1. Podczas miesiączki należy zmieniać podpaski czy tampony tak często jak jest to konieczne, najlepiej przy każdej wizycie w toalecie. Jednocześnie podmywać się używając odpowiednich kosmetyków lub chusteczek do higieny intymnej np. w szkole, gdzie nie ma możliwości podmycia się.
2. Podpaski czy tampony mogą uczulać dlatego należy wybierać te najbardziej naturalne bez barwników czy substancji zapachowych. Jeśli wystąpi uczulenie należy niezwłocznie zmienić produkt i udać się do lekarza ginekologa by ustalił czy to tylko zwykłe reakcja alergiczna czy coś więcej.
3. Podczas miesiączki ale i na co dzień - zaleca się noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny, należy zrezygnować z fikuśnych stringów, które mogą ułatwiać dojście bakteriom z odbytu do ujścia pochwy. Podczas miesiączki warto także założyć luźniejsze ubrania, aby nie uciskać i tak obolałego już brzucha.
4. Poza podmywaniem się po każdym skorzystaniu z toalety należy przynajmniej raz dziennie umyć miejsca intymne ciepłą wodą i hipoalergicznymi kosmetykami do tego przeznaczonymi. Należy wybierać jednak takie, które nie zawierają parabenów, sztucznych barwników, substancji zapachowych. Preparaty takie naruszają kwaśne środowisko pochwy, mogą powodować podrażnienia i uczulenia. Warto sięgnąć po preparaty, które w swoim składzie mają metabolity - bakterii naturalnie bytujących w pochwie – np. prOVag® emulsja 3w1, która delikatnie myje, chroni i pielęgnuje okolice intymne. Dodatkowo eliminuje nieprzyjemny zapach, pomaga zapobiegać problemom intymnym, łagodzi podrażnienia, nawilża, przyspiesza regenerację, a także wykazuje działanie hamujące rozwój niekorzystnych drobnoustrojów przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu Lacidobacillus. prOVag® emulsja zawiera naturalne składniki aktywne w postaci metabolitów bakterii z rodzaju Lacidobacillus, stanowiące i naturalną barierę ochronną okolic intymnych. - W składzie produktu znajdziemy ekstrakt z aloesu, który wspomaga naturalne procesy regeneracyjne skóry, odżywia ją i nawilża. Pantenol i allantoina z kolei skutecznie łagodzą podrażnienia i przyspieszają procesy regeneracyjne.
5. Należy dbać, aby okolice intymne były suche, po skorzystaniu z toalety trzeba delikatnie osuszyć okolice ujścia cewki moczowej.
6. Należy zwracać uwagę, aby po wypróżnieniu wycierać się papierem toaletowym od przodu do tyłu krocza. Zabezpieczy to przed przedostawaniem się bakterii z okolic odbytu do pochwy i cewki moczowej.
7. Szczególną ostrożność trzeba zachować w toaletach w szkole, na basenach, pod prysznicem, w przebieralniach – wszędzie tam gdzie jest większe skupisko ludzi a tym samym większa możliwość wystąpienia drobnoustrojów. Bardzo ważne jest, aby po zajęciach wychowania fizycznego czy wizycie na basenie umyć dokładnie całe ciało. Podczas bolesnych czy bardzo obfitych miesiączek warto zrezygnować z eksploatujących ćwiczeń czy pływania.
Podczas korzystania z basenu czy wspólnych przebieralni na zajęciach w-f nie wolno siadać na ławce bez położenia własnego ręcznika.
8. W szczególnych sytuacjach kiedy pojawią się problemy intymne warto zastosować drugą zasadę Piramidy Zdrowia Intymnego czyli naturalny żel o szybkim działaniu antybakteryjnym i antygrzybiczym np. prOVag® żel. Więcej http://piramidazdrowiaintymnego.pl
To 8 podstawowych zasad, które mogą uchronić nastolatkę przed przykrymi konsekwencjami infekcji intymnych. - Okres dojrzewania niesie wiele zmian w życiu nastolatki, dotyczą one także profilaktyki zdrowia intymnego. Przestrzeganie zasad Piramidy Zdrowia Intymnego - może uchronić młodą kobietę przed przykrymi skutkami infekcji intymnych oraz pozwolą cieszyć się swoją kobiecością.
|