|
Oto kilka porad szefa kuchni Knorr, Piotra Murawskiego, wraz z propozycjami na doskonałe dania.
Bakłażan do Europy przywędrował z dalekich Indii w czasie najazdu Maurów na Hiszpanię. Jednak w kuchniach indyjskiej czy chińskiej znany był już znacznie wcześniej. Współcześnie uprawiany jest na terenie Afryki, Indii, Chin i Arabii. Ma niezwykle wszechstronne zastosowanie – można go smażyć, piec, grillować, zapiekać czy faszerować. Jest bogaty w witaminy i mikroelementy, m. in. potas, fosfor, wapń czy witaminy z grupy B. W sklepach dostępny jest praktycznie przez cały rok, jednak sezonowo występuje w okresie od czerwca do września.
Świeży bakłażan nie powinien mieć na sobie przebarwień ani plam, jego miąższ musi być twardy, a skórka jędrna i błyszcząca. Najsmaczniejsze są młode bakłażany, gdyż w ich smaku nie czuć goryczy. Warzywa możemy przechowywać zawinięte w folię w lodówce przez ok. 2-3 dni.
Roladki z bakłażana
Składniki:
2 bakłażany
1 opakowanie Spaghetti Bolognese Naturalnie smaczne! Knorr
100 g mascarpone
100 g sera ricotta
100 g mozzarelli
50 g parmezanu
1 opakowanie pomidorów z puszki
10 g orzeszków pinii
100 g gęstej śmietany
3 łyżki Ramy Smaż jak szef kuchni, wariant klasyczny
1 cebula
100 g suszonych pomidorów
1 ząbek czosnku
1 ostra papryka chilli
100 g salami
Sposób przygotowania:
Przygotuj bakłażany: przekrój je wzdłuż na plastry o grubości pół centymetra. Tak pokrojone warzywo posyp dużą ilością soli – dzięki temu łatwiej będzie odsączyć z nich nadmiar wody. Po 20 minutach wyciśnij z niego soki. Pozbądź się nadmiaru soli, przepłukując obficie plastry pod bieżącą wodą.
Posiekaną cebulę, czosnek i ostrą papryczkę podsmaż na rozgrzanej Ramie. Pokrój w kostkę kiełbasę i suszone pomidory i wrzuć wszystko wraz z orzeszkami pinii na patelnię. Smaż wszystko przez chwilę, po czym usuń nadmiar tłuszczu. Przygotowany w ten sposób farsz odstaw do ostygnięcia w chłodne miejsce.
Do garnka wrzuć pomidory z puszki wraz z ich sokiem i dodaj do niego przyprawę do Spaghetti Bolognese Naturalnie Smaczne! Knorr, dzięki której danie smakować będzie doskonale. Całość podgrzewaj do momentu zagotowania się sosu. Jego jedną połowę wlej do naczynia żaroodpornego.
Do ostudzonego farszu dodaj sery: mascarpone, ricottę i mozzarellę i starannie go wymieszaj. Na plastrach bakłażana ułóż farsz, po czym zwiń je w kształt roladek. Ułóż je obok siebie na sosie. Wszystkie roladki polej resztą pozostałego sosu.
Górę naczynia żaroodpornego z roladkami pokryj śmietaną i parmezanem. Całość piecz w rozgrzanym do temperatury 180 st. C piekarniku przez ok. 30 minut.
Gotowe danie podawaj posypane świeżą, drobno siekaną bazylią.
Do Europy fasolka szparagowa przywędrowała z Ameryki Południowej i Środkowej. Występuje w dwóch odmianach: żółtej i zielonej. Jest prawdziwą witaminową bombą – to doskonałe źródło witamin C, A, K, magnezu, potasu i żelaza. Co równie istotne, jest przy tym niskokaloryczna. Dzięki dużej zawartości błonnika wykazuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Zawiera również dużą ilość kwasu foliowego.
Musimy jednak pamiętać, że fasolki nie możemy jeść na surowo – przed podaniem musi ona zostać ugotowana. Podczas zakupów najlepiej jest sięgać po młodą fasolkę, która jest lżej strawna. By sprawdzić jej świeżość, wystarczy odłamać kawałeczek strączka – świeży otworzy się bez problemu bez wystających włókien. W lodówce przechowywać ją możemy do 3 dni.
Gulasz z fasolką szparagową i warzywami
Składniki:
500 g wołowiny gulaszowej
1 opakowanie Gulasz Naturalnie smaczne! Knorr
1 cebula
1 czerwona papryka
1 zielona papryka
2 marchewki
250 g fasolki szparagowej
1 łyżka natki pietruszki
3 łyżki oleju rzepakowego
Sposób przygotowania:
Mięso gulaszowe pokrój w kostkę, oczyść obie papryki z gniazd nasiennych, pokrój na kawałki. Cebulę poszatkuj, marchewki obierz ze skórki i pokrój na plasterki. Z fasolek odetnij końcówki i przekrój każdą z nich na pół.
Rozgrzej 1 łyżkę oleju na patelni i smaż na nim mięso do momentu osiągnięcia przez nie brązowej barwy. Dodaj pozostałą ilość tłuszczu i przesmaż warzywa przez ok. 5 minut na średnim ogniu, pamiętając o ich systematycznym mieszaniu.
Na patelnię wysyp Gulasz Naturalnie Smaczne! Knorr, który podkreśli smak dania, i dodaj 300 ml wody.
Całość dokładnie wymieszaj, doprowadzając do wrzenia. Następnie gotuj potrawę na małym ogniu pod przykryciem przez ok. 45 minut, do momentu, w którym mięso nabierze miękkości. Jeśli to tylko konieczne, podlej gotującą się potrawę wodą
Gotowy gulasz podawaj posypany listkami świeżej natki pietruszki.
To niezwykle wartościowe warzywa, które podawać możemy samodzielnie, jak również jako dodatek czy składnik różnego rodzaju dań. Co ważne, brokuły zawierają wiele witamin i składników mineralnych. Świeże - mają zwinięte kwiaty, ściśle złożone w twarde pączki. Ich świeżość ocenić możemy również na podstawie soczystego zielonego koloru oraz jędrności warzyw. Nie nadają się jednak do długiego przechowywania. W ciemnym, chłodnym miejscu wytrzymają około 2-3 dni.
Kremowa zapiekanka makaronowa z brokułami i szynką
Składniki:
500 g makaronu wstążek, np. tagliatelle lub papardelle
250 g gotowanej szynki
1 opakowanie Zapiekanka makaronowa z szynką Naturalnie smaczne! Knorr
1 mały brokuł
100 g twardego żółtego sera
100 ml mleka
Sposób przygotowania:
Nagrzej piekarnik do temperatury 200 st. C, w międzyczasie nastaw wodę na makaron i ugotuj go według wskazówek znajdujących się na opakowaniu i odcedź. Szynkę pokrój w kostkę.
Z brokułu wydziel małe różyczki i blanszuj go we wrzątku przez ok. 3 minuty. Zetrzyj ser w trakcie oczekiwania.
Mleko i Zapiekankę makaronową z szynką Naturalnie Smaczne! Knorr połącz starannie w misce. Z dodatkiem produktu, potrawa nabierze odpowiedniej konsystencji i doskonałego smaku. Zblanszowane fragmenty brokułu, makaron, szynkę i ser i wymieszaj ze sobą.
Brytfannę naoliw i przełóż do niej przygotowane wcześniej składniki zapiekanki. Następnie polej je sosem.
Potrawę piecz do momentu jej zarumienienia się jej wierzchu (25-30 minut).
Cukinia to świetna propozycja dla wszystkich osób, które dbają o szczupłą sylwetkę, ponieważ jest niskokaloryczna i lekkostrawna, a przy tym bogata w wiele witamin. Cechuje się uniwersalnością - można stosować ją jako dodatek do mięs lub przygotować w formie zupy, sosu czy zapiekanki. Świeża cukinia charakteryzuje się mocnym ciemnozielonym kolorem oraz jędrną skórką. Ważna jest również waga – im cięższa cukinia, tym lepiej. Najlepiej jest ją przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu (w temperaturze ok. 10°C), gdzie może zachować świeżość przez dłuższy czas.
Wiosenne casserolle z cukinią
Składniki:
250 g makaronu penne
200 g gotowanej szynki
1 cukinia
1 opakowanie Zapiekanka makaronowa z szynką Naturalnie smaczne! Knorr
1 czerwona papryka
1 ząbek czosnku
250 ml mleka
100 g twardego żółtego sera
2 łyżki oliwy
Sposób przygotowania:
Nastaw piekarnik, by nagrzewał się do temperatury 200 st. C. Makaron ugotuj według zaleceń z opakowania i odcedź. Pamiętaj, by go nie rozgotować – powinien być al. dente.
Pokrój szynkę w kostkę a cukinię i paprykę w dowolny sposób. Poszatkuj czosnek i smaż go na 1 łyżce gorącej oliwy do momentu, w którym zacznie intensywnie pachnieć. Dodaj do niego szynkę i smaż całość przez kolejne 2 minuty, następnie dodaj warzywa i całość smaż na średnim ogniu przez kolejne 3-4 minuty.
W celu przygotowania sosu wymieszaj mleko z Zapiekanką makaronową z szynką Naturalnie Smaczne! Knorr, która podkreśli smak i aromat dania. Makaron, warzywa i szynkę połącz ze sobą.
W naoliwionej brytfannie wyłóż przygotowane składniki. Podlej je sosem, na wierzch połóż starty ser.
Danie piecz przez około 25-30 minut do czasu aż się zarumieni.
„Pamiętajmy, że świeżość zakupionych warzyw będzie mieć duży wpływ na ostateczny smak potrawy, którą przygotowujemy”, przypomina Piotr Murawski, szef kuchni Knorr. Dlatego bardzo ważne jest, by wybierać te, które charakteryzować się będą odpowiednią jędrnością i kolorem.
|