Goya. Artysta i jego czas, to fascynująca opowieść o jednej z najciekawszych, a zarazem najbardziej enigmatycznych postaci w historii sztuki. Opowieść o życiu i tworzeniu, miłości i szaleństwie, o niemocy i śmierci – napisana żywym, odważnym językiem.
Hughes stworzył genialne połączenie. Opierając się na bardzo skąpych historycznych źródłach, przedstawił najnowszy stan badań nad życiem Goi, łącząc to z opisem i analizą obrazów. Wnikliwa interpretacja dzieł – odkrywająca niezliczone odniesienia do symboli niejasnych nawet dla wykształconego odbiorcy sztuki – odsłania życie artysty, zakamarki jego osobowości i psychiki.
Tworzone przez Goyę portrety arystokratów, grafiki przedstawiające tematy plebejskie, sceny ze szpitali czy okropności wojny stają się osnową opowieści o życiu i drodze twórczej malarza.
Książka ukaże się w związku z planowaną na 23 marca 2007 roku premierą filmu Milosa Formana "Duchy Goi".
Robert Hughes (ur. 1938) – wybitny krytyk sztuki australijskiego pochodzenia, pisarz i twórca telewizyjnych programów dokumentalnych. W połowie lat sześćdziesiątych wyjechał do Europy, gdzie pisał między innymi dla: „The Spektator”, „The Daily Telegraph”, „The Times” i „The Observer”. W 1970 roku został stałym krytykiem sztuki w „Time”. W dorobku ma wiele książek poświęconych zjawiskom w sztuce współczesnej, m.in.: The Art of Australia (1966), Heaven and Hell in Western Art (1968), Lucian Freud Paintings (1989), American Visions: The Epic History of Art in America (1998). Jest dwukrotnym laureatem The Frank Jewett Mather Award, przyznawanej przez College Art Association of America. W 2000 roku został Pisarzem Roku londyńskiego „Sunday Timesa”. Znany jest ze śmiałych wypowiedzi polemicznych. Jego biografia Goi ukazała się m.in. po francusku, niemiecku i hiszpańsku.