|
Czekają nas pełne emocji podróże do świata nietuzinkowych osobowości, a także wyprawy w czasy pary i elektryczności.
Warsztaty dla rodzin z dziećmi
Podczas specjalnie przygotowanych warsztatów plenerowych dla rodzin z dziećmi uczestnicy poczują się jak prawdziwi archeolodzy – będą poszukiwać ukrytych w ziemi skarbów, nauczą się postępować ze znaleziskami. Spróbują też zrekonstruować przedmiot na podstawie znalezionego fragmentu i odpowiedzieć na tytułowe pytanie, co to było. W sierpniu zapraszamy do wspólnego grania w gry planszowe, przy okazji można będzie poćwiczyć śląskie słówka i dowiedzieć się, jak żyło się mieszkańcom tradycyjnego familoka. Strefa gier będzie dostępna w godzinach zwiedzania, a grać będzie można w otoczeniu barwnych dzieł samorodnych twórców w Galerii plastyki nieprofesjonalnej – na tle śląskich pejzaży, górniczych miast i miasteczek.
Spotkania dla dorosłych
Spędzającym lato w mieście młodzieży i dorosłym proponujemy sobotnie plenery malarskie, podczas których wzorem dawnych pejzażystów będzie można stanąć ze sztalugami pod gołym niebem i spróbować swoich sił w malowaniu farbami olejnymi. W letnie sobotnie wieczory zapraszamy natomiast na seanse plenerowe przy dawnej kopalnianej kuźni. Spędzimy czas, oglądając dzieła twórców z różnych stron świata, którzy w centrum zainteresowania postawili m.in. taniec czy malarstwo. Nie lada gratką będą również sentymentalne spacery szlakiem dawnej kopalni w wybrane sierpniowe soboty. Wspólnie wejdziemy do budynków, w których mieściły się kuźnia, warsztat czy magazyn odzieżowy, a to wszystko z towarzyszeniem opowieści o losach samej kopalni, jak i pracujących w niej ludzi.
Zajęcia dla grup
Uczestników zajęć przygotowanych dla grup półkolonijnych zapraszamy do świata dawnego przemysłu. Będzie to wyjątkowa okazja do odwiedzenia starych kopalnianych budynków – w tym niedostępnych w ciągu roku szkolnego warsztatu i kuźni, a w nich maszyny wyciągowej zajmującej cały budynek czy kilkunastometrowej wiertarki do produkcji luf armatnich. Podczas spaceru nie zabraknie rozwiązywania zagadek, zbierania tajemniczych przedmiotów, a na końcu zaprosimy do zabawy plastycznej. W jej trakcie stworzymy „potwory” inspirowane wyglądem starych urządzeń technicznych.
|