|
Należy zadbać, aby desery, podwieczorki oraz przekąski cechowały się najwyższą jakością oraz zbilansowanym składem.
Nawyki żywieniowe dzieci kształtują się od pierwszych miesięcy życia. To, co podajemy naszym pociechom od urodzenia ma wpływ nie tylko na jakość rozwoju w okresie niemowlęcym i dziecięcym, ale także na późniejsze tendencje do szybszego gromadzenia lub spalania tkanki tłuszczowej. W żywieniu dzieci bardzo ważny jest jednak nie tylko skład podawanych im pokarmów, ale również sama regularność karmienia. Posiłki podawane o tych samych porach normują rytm dnia i zapewniają maluchowi poczucie bezpieczeństwa, oparte na przewidywalności. Dlatego wychodząc z dzieckiem na dłuższy spacer, podczas którego przypada godzina np. podwieczorku, warto mieć ze sobą pełnowartościową przekąskę, która zaspokoi głód małego odkrywcy i uzupełni zasoby energii utracone podczas szaleństw na placu zabaw.
Przekąski na wynos powinny być poręczne i wygodne w spożywaniu. Oczywiście najłatwiej wręczyć dziecku zakupionego w pobliskim sklepiku batonika, chipsy czy cukierki. Wystarczy jednak chwilę przed wyjściem poświęcić moment na przygotowanie niewielkiej przegryzki, aby gdy maluch zgłodnieje, mieć dla niego smaczną i pożywną propozycję. Najprostszym rozwiązaniem jest podanie dziecku świeżych owoców i warzyw. Najlepiej sprawdzają się te twardsze i z jadalną skórką, ewentualnie takie, które łatwo jest obrać na miejscu. – dobór owoców zależy przede wszystkim od wieku dziecka i jego możliwości gryzienia. Mogą to być pokrojone w cząstki jabłka, banan, niewielka, obrana ze skórki marchewka, czy pocięta w kawałki papryka. Tak przygotowaną przekąskę dziecko może wziąć do rączki i od razu wrócić do zabawy, uzupełniając jednocześnie energię podgryzając zdrowy owoc lub warzywo, będące dodatkowo źródłem błonnika i witamin.
Kolejną możliwością jest przygotowanie deserku, który dziecko będzie mogło zjeść w przerwie od zabawy. Wystarczy zamknąć go w szczelnym opakowaniu i otworzyć kiedy pojawi się taka potrzeba. Zamiast zakupionych owocowych jogurtów zawierających cukier, przygotować można własny koktajl na bazie maślanki, mleka i naturalnych owoców, np. dojrzałych malin i truskawek. Taki napój sam w sobie będzie słodki, jednak dla małych łasuchów można go jeszcze wzbogacić niewielką ilością miodu. Równie pysznym pomysłem jest przygotowanie kolorowego deserku na bazie jogurtu greckiego, płatków owsianych i zmiksowanych owoców. Ułożone warstwa po warstwie, będą się doskonale prezentować i z pewnością swoim atrakcyjnym wyglądem przekonają małego niejadka do skosztowania tak kolorowej przekąski.
Samodzielne przygotowanie przekąsek na spacer nie zajmuje dużo czasu ani nie jest bardzo pracochłonne, czasem jednak w pospiesznym trybie dnia każdej mamy może zabraknąć chwili na skompletowanie wszystkich potrzebnych składników. Wtedy oczywiście skorzystać można z gotowych propozycji produktów żywnościowych. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas wyboru konkretnego produktu.
- Przede wszystkim jego składniki powinny pochodzić z upraw ekologicznych, a sam produkt nie może zawierać jakichkolwiek sztucznych dodatków, wzmacniaczy smaku, cukru czy syropu glukozowo-fruktozowego, aromatów itp. mówi Katarzyna Barwińska General Manager marki Holle – znanego producenta ekologicznej żywności dla dzieci i niemowląt. Dziecko rozwija się bardzo intensywnie i jakość paliwa, którego mu dostarczamy w formie jedzenia, jest niezwykle istotna. Bez problemu dostaniemy zdrowe i smaczne przekąski, idealne do zabrania na spacer czy plac zabaw. Mogą to być bio batoniki, zawierające ekologiczne owoce i mąkę z pełnego przemiału, czy musy i przeciery owocowe w praktycznych zakręcanych saszetkach ze składnikami z certyfikatem najlepszej jakości Demeter, niesłodzone i niesolone. Pamiętajmy także, że rodzice mogą być najlepszym przykładem dla swojego dziecka – jeśli oni sięgają po owoce, orzechy czy zdrowe zamienniki, także dziecko prawdopodobnie będzie w późniejszym życiu wybierało bardziej odpowiedzialnie - dodaje Katarzyna Barwińska z Holle.
Podczas zabawy dziecko traci dużo energii. Należy więc zadbać o to, aby w przypadku spadku sił maluch mógł łatwo odzyskać pełnię mocy. Niestety, chipsy, czekolada czy batony zawierają cukry proste, które zapewniają wzrost energii tylko na chwilę powodując, że jej gwałtowny spadek jest silnie odczuwalny, co zmusza organizm do upomnienia się o kolejną porcję słodyczy. Zdrowe, pełnowartościowe przekąski uwalniają węglowodany powoli, zapewniając stały dopływ energii na kolejne minuty zabawy i gwarantując, że po przyjściu do domu i zjedzeniu lekkiej kolacji, dziecko zdrowo zmęczone zaśnie bez problemu.
autor: / źódło: / opracowanie:
Holle
|