|
Z wielkim mozołem – również dzięki sponsorom - pałac wraca do swojej świetności.
Historia zamku sięga XIII. wieku, ale dopiero w XIX. wieku otrzymał on swój niezwykle frapujący wygląd. Choć czas wojny przetrwał bez uszczerbku, jego późniejsze losy to postępująca dewastacja, trwająca aż do początków lat dziewięćdziesiątych. Wtedy to, dzięki ustrojowej transformacji, malowniczo położony pałac znalazł na powrót gospodarza z prawdziwego zdarzenia.
Od 1994 roku właścicielem zamku jest Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Promocji i Odbudowy Historycznych Wartości Zabytków Kultury i Tradycji Śląska, które rokrocznie organizuje tu Międzynarodowy Festiwal Folkloru Śląska. Gunter Artmann - jego założyciel i jednocześnie opiekun obiektu, od 12 lat krok po kroku dźwiga niezwykły zabytek z ruiny. Dawne zabudowania gospodarcze mieszczą hotel, praca którego pozwala na działalność Stowarzyszenia i remont zamku. Ale nie tylko ona. Pomagają również sponsorzy.
Niezwykła neorenesansowa budowla o trzech kondygnacjach pełna jest balkonów, tarasów i wieżyczek. Po zabezpieczeniu kondygnacji budynku, przyszedł czas na piękną klinkierową elewację pałacu. Problemem okazały się nietypowe cegły kształtowe. Na prośbę Stowarzyszenia ich wykonania podjęła się firma Röben Ceramika Budowlana ze Środy Śląskiej.
– Przygotowanie cegieł kształtowych dla zamku Bobrów traktujemy jak wyzwanie – tłumaczy Lidia Misiuna, kierownik marketingu Röben - Będzie to partia cegieł wykonana na specjalne zamówienie. Szczególna trudność polega przede wszystkim na stworzeniu takiej receptury, która po wypaleniu da nowym cegłom wygląd identyczny do tych zachowanych w starej elewacji.
Zakłady Röben przystosowane są do produkcji wielkoseryjnej. Przygotowanie małej partii cegieł to dodatkowe zadanie. Jednak po otrzymaniu prośby nie wahano się nawet chwili. Bo, jak zauważył dyrektor handlowy Röben Andrzej Meronk: – Pomoc w tym przedsięwzięciu to tak, jakby historię zaprosić do naszej codzienności. Nie pozwolić by to, co warte ocalenia odeszło w zapomnienie.
foto: Röben
|