|
Badania pokazują, że picie słodzonych napojów może przyczyniać się do około 184.000 zgonów rocznie na całym świecie. Te niepokojące statystyki świadczą o występowaniu problemu na całym świecie i potrzebie przeciwdziałania mu.
Amerykańscy naukowcy opublikowali pierwszy szczegółowy raport na temat wpływu słodzonych napojów na stan zdrowia. Poprzez analizę statystyk zgonów i chorób powiązanych z występowaniem cukrzycy, chorób serca oraz nowotworów, określili oni konsekwencje zdrowotne picia tego typu napojów.
Autorzy oszacowali, że w 2010 roku konsumpcja słodzonych napojów mogła się przyczynić do około: 122.000 zgonów w wyniku cukrzycy, 45.000 spowodowanych chorobami układu krążenia oraz 6.450 przez nowotwór.
Bardzo wiele krajów odnotowuje znaczącą liczbę zgonów powodowaną przez jeden zwyczaj żywieniowy: spożywanie napojów słodzonych cukrem – mówi Dariush Mozaffarian dr med., autor badań i dziekan w Friedman School of Nutrition Science & Policy na Uniwersytecie Tuft w Bostonie. Redukcja lub całkowita eliminacja tego typu napojów powinna stać się priorytetem na całym świecie.
Zmiana nawyków żywieniowych społeczeństwa poprzez, na przykład, uprawianie większych ilości owoców i warzyw, może być wyzwaniem dla gospodarki i rolnictwa kraju. Głównie ze względu na koszty, przechowywanie i wiele innych czynników – przyznaje Mozaffarian. Sprawa jest jednak prosta. Konsumpcja słodkich napojów nie przynosi żadnych korzyści, a ograniczenie jej może oszczędzić dziesiątki tysięcy istnień każdego roku.
Naukowcy skonsolidowali dane krajowych przeglądów dietetycznych na temat spożywania słodzonych napojów z różnych części świata. Przeanalizowano 62 przeglądy wydane w latach 1980-2010 z 51 krajów, zawierające informacje na temat 611.971 osób. Dodatkowo pod uwagę brano także inne informacje, m.in. dostępność cukru.
Taka rozbudowana analiza pozwoliła na uchwycenie wpływu płci, wieku oraz czynników geograficznych na konsumpcję słodkich napojów w różnych populacjach.
Na początku naukowcy wykorzystali dostępne im badania dotyczące szkodliwości słodzonych napojów, by wyliczyć ich bezpośredni wpływ na cukrzyków, osoby otyłe oraz cierpiące na choroby układu krążenia i nowotwory. Według Mozaffariana i jego zespołu, wpływ spożywania słodzonych cukrem napojów różni się diametralnie między nacjami. Na przykład w Japonii odsetek zgonów związanych z takimi napojami u ludzi powyżej 65 roku życia wynosi zaledwie 1%. W Meksyku natomiast wskaźnik zgonów u ludzi poniżej 45 roku życia osiąga 30%.
Z 20 najbardziej zaludnionych krajów to właśnie w Meksyku odnotowuje się najwięcej zgonów powiązanych ze spożyciem napojów słodzonych cukrem. Współczynnik umieralności z tego powodu wynosi tam 405 zgonów na milion mieszkańców (24.000 zgonów ogółem). Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone ze 125 zgonami na milion dorosłych obywateli (25.000 zgonów ogółem).
Kraje o niskim i średnim wskaźniku rozwinięcia gospodarczego cierpią najbardziej. Według badaczy, około 76% ze zgonów powiązanych z piciem słodzonych napojów występuje w słabo lub średnio rozwiniętych ekonomicznie krajach.
Na przykład mieszkańcy Karaibów oraz Ameryki Łacińskiej poza piciem gotowych napojów z cukrem, dosładzają także takie własnoręcznie przygotowywane w domu.
Pośród 20 państw o największej liczbie zgonów powiązanych ze spożywaniem słodzonych napojów, co najmniej 8 leży w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – mówi dr Gitanjali Singh, współautorka badania i profesor Fridman School.
Napoje słodzone cukrem to pojedynczy, łatwo modyfikowalny komponent diety, którego wykluczenie może zmniejszać liczbę zgonów i chorób w państwach na każdym etapie rozwoju ekonomicznego. By działać prewencyjnie potrzebujemy solidnych programów o zasięgu globalnym – podsumowują naukowcy.
Link: http://www.beveragedaily.com/R-D/ Sugary-drinks-linked-to-high-death-tolls-worldwide-Global-prevention -plans-needed-say-researchers
|