|
Jakie badania powinna wykonać świadoma kobieta? Odpowiada lek. med. Agnieszka Motyl – kierownik ds. jakości medycznej z Centrum Medicover.
Współczesna kobieta to prawdziwa supermenka. Z powodzeniem łączy pracę zawodową z życiem rodzinnym, a w między czasie znajduje czas na spotkania towarzyskie i hobby. Jednak często zapomina o najważniejszym – swoim zdrowiu. Do lekarza chodzi tylko wtedy, kiedy to konieczne. Jednak każda z nas powinna znaleźć czas w swoim kalendarzu na profilaktyczne badania.
Wywiad to podstawa
Właściwa profilaktyka to nie tylko badania! Profilaktyka zaczyna się już od dokładnego wywiadu, który uwzględnienia choroby przewlekłe i nowotworowe występujące w rodzinie. Następnie rzetelne badanie fizykalne, w tym pomiary ciśnienia tętniczego, wskaźnika masy ciała i obwodu pasa. Wywiad i badanie fizykalne umożliwiają identyfikację czynników ryzyka indywidualnego i rozszerzenie zakresu badań przesiewowych ponad standard zalecany według wieku i płci. Profilaktyka to również szeroko rozumiane poradnictwo, edukacja zdrowotna i promocja zdrowego stylu życia oraz szczepienia ochronne.
Jak często się badać?
Jeśli nie mamy chorób przewlekłych, a w naszej rodzinie nie było chorób nowotworowych to na wizytę do internisty powinniśmy umawiać się co najmniej raz na trzy lata, jednak najlepiej by było pojawiać się w gabinecie raz do roku, by sprawdzić ciśnienie tętnicze. Podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu) należy wykonywać co 2-3 lata, a cholesterol sprawdzać co 5 lat. W przypadku zdiagnozowanych nieprawidłowości o częstotliwości badań kontrolnych decyduje lekarz.
Do ginekologa raz do roku
Świadoma kobieta wizytę u ginekologa powinna zaplanować w kalendarzu raz w roku – zwłaszcza po 35. roku życia. Cytologię powinniśmy wykonywać co 1-3 lata – w zależności od zaleceń lekarza. A jak często badać piersi? USG piersi nie należy do badań profilaktycznych, czyli wykonywanych u pacjentek całkowicie bez dolegliwości. Wykonuje się je ze wskazań medycznych, czyli jako badanie diagnostyczne w przypadku stwierdzanych nieprawidłowości, np. ból, wyciek z brodawki, wyczuwalny palpacyjnie guzek, zgrubienie. Należy pamiętać, że USG nie jest badaniem przesiewowym w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi i nie powinno zastępować mammografii. Może być badaniem uzupełniającym do mammografii zalecanej rutynowo co 2 lata od 50 roku życia, w niektórych przypadkach od 40-tych urodzin . Jeżeli natomiast u kobiety w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi czy raka jajnika to postępowanie profilaktyczne jest odmienne i prowadzone indywidualnie przez lekarza ginekologa. Polega ono na rozszerzeniu zakresu badań, wcześniejszym ich początku oraz częstszym wykonywaniu.
Podaruj sobie zdrowie
W Centrach Medicover można skorzystać z przeglądu stanu zdrowia „Świadoma Kobieta”. Program polecany jest zwłaszcza paniom, które nie wykonują regularnie badań profilaktycznych oraz tym, u których istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na raka oraz tych, które po prostu chcą zadbać o swoje zdrowie. Dzięki szerokiemu zakresowi badań laboratoryjnych i USG zyskujemy możliwość wczesnego wykrycia wielu schorzeń – w tym: chorób serca, krwi, tarczycy, nowotworów (m.in. raka piersi, szyjki macicy, trzustki, wątroby) oraz wielu innych nieprawidłowości zdrowotnych. Wczesna diagnostyka pozwala na pełne wyleczenie wielu schorzeń. Dla wygody pacjentów, proces realizacji usług w ramach przeglądu stanu zdrowia jest koordynowany, co oznacza, że wszystkie badania i konsultacje można zrealizować w ciągu 2-3 wizyt w wybranych placówkach.
|