|
Natomiast te same geny w wieku dziecięcym wspierają wyrównany przyrost tłuszczu i mięśni. Dzieci posiadające taki gen są więc wyższe i większe.
Wyniki naszych badań to kolejny dowód, że ryzyko długotrwałej otyłości można przewidzieć już w młodym wieku. Dlatego ważne jest, by wprowadzić zmiany w stylu życia i diecie odpowiednio wcześnie – mówi Ken Ong, główny badacz i kierownik programu rozwoju i wzrostu dzieci na Uniwersytecie w Cambridge. Wyniki zostały opracowane na podstawie analizy 4 badań przeprowadzonych na grupie ponad 3000 dzieci.
Naukowcy skupili się na 16 odmianach genu, wcześniej kojarzonego z otyłością i odkryli, że istnieje połączenie między gwałtownym wzrostem niemowlaków, a wzrostem wagi w wieku 2-3 lat. Ong przyznaje jednak, że wyniki badań nie wykazały, czy dane dziecko okaże się w przyszłości otyłe.
O ile wnioski te widać wyraźnie w perspektywie całej populacji, o tyle wyniki jednej osoby są zbyt szczegółowe, by dokładnie przewidzieć ryzyko jednostki. Dlatego nie możemy mówić o jednakowym ryzyku i nie ma potrzeby, by badać dzieci na obecność odmian tych genów – mówi Ken Ong.
Doktor Luis Gonzalez-Mendoza – szef endokrynologii pediatrycznej w Miami Children's Hospital na Floridzie – twierdzi, że te geny są istotne w pierwszym roku życia dziecka, kiedy wzrost i waga zwiększają się dwukrotnie. – Trudno przewidzieć, kto zostanie otyły. Najprawdopodobniej ryzyko genetyczne nie da się wykryć między 2 a 3 rokiem życia – mówi dr Gonzalez-Mendoza Dodał też, że utrzymanie prawidłowej wagi zależy od zdrowej diety i stylu życia.
Ryzyko otyłości jest wynikiem zarówno genów, jak i stylu życia. Musimy pamiętać, że niektórzy nosiciele genu będą musieli więcej nad sobą pracować, ale ryzyko to nie wywodzi się jedynie od genów samych w sobie – dodaje Ong.
Link: http://consumer.healthday.com/caregiving-information-6/infant-and-child-care-health-news-410/tall-heavy-at-age-1-may-indicate-obesity-later-study-finds-692896.html
|