Teraz Sue Monk Kidd dzieli się tą odwagą ze swoimi czytelniczkami, w Sekretnym życiu pszczół i Czarnych skrzydłach.
„Poruszam problematykę rasową, bo jest częścią mnie” – mówi autorka i chyba właśnie to zaangażowanie sprawia, że jej książki uwielbiają tysiące. Wspomniane już Sekretne życie pszczół sprzedało się w nakładzie 6 milionów egzemplarzy i gościło na liście bestsellerów „The New York Times” przez 175 tygodni! Najnowsza powieści Kidd już w dniu premiery trafiła na pierwsze miejsce tego zestawienia. Od razu też podbiła serce zagorzałej wojowniczki o prawa kobiet i Afroamerykanów, Oprahy Winfrey. Pnie się też w górę po polskich listach bestsellerów, niesustannie podbiojając serca recenzentów i czytelniczek.
Bo Sue Monk Kidd pisze o kobietach i dla kobiet. Bohaterkami Czarnych skrzydeł są zapomniane acz legendarne siostry Sara i Angelina Grimké, pierwsze abolicjonistki, prekursorki feminizmu, zagożałe zwolenniczki emancypacji. Drugim głosem powieści jest na wpół wymyslona, na wpół prawdziwa niewolnica, podarowana Sarze na 11. urodziny...
O ich prawdziwej historii, swoim zaangażowaniu i wielkich grzechach Ameryki Sue Monk Kidd opowiada w załączonym wywiadzie, do przedrukowywania którego serdecznie zachęcamy.
Baba-mauma znalazła nam duchowe drzewo. Zwykły dąb, ale nazwała go babybobem, tak jak to robili w Afryce. Wyjaśniła, że Fonowie mieli swoje duchowe drzewo i zawsze tak na nie mówili. Twoja baba-mauma opasała pień nicią, którą wyżebrała albo ukradła. Zaprowadziła mnie pod drzewo i powiedziała: Schowamy w nim nasze dusze, żeby nie spotkało ich nic złego. Przyklękłyśmy na jej afrykańskiej kapie, z której został już tylko strzęp, i oddałyśmy dusze drzewu pod opiekę. Wytłumaczyła mi, że będą teraz żyły wśród jego gałęzi razem w ptakami uczyły się latać. Jeśli opuścisz kiedy to miejsce – dodała – przyjdź najpierw po swoją duszę i zabierz ją ze sobą.
Charlotte do Szelmy (Sue Monk Kidd, Czarne skrzydła)