|
Każdy gatunek wymaga właściwego pH gleby, światła, temperatury i wilgotności powietrza. Jak zadbać o kwiaty doniczkowe, tak by cieszyć się domowym ogródkiem przez cały rok?
Za mało światła…
Ponieważ dzień staje się coraz krótszy, ilość światła docierającego do naszych mieszkań, jest znacznie mniejsza niż wiosną i latem. Dostęp do promieni słonecznych ograniczają również zawieszone w oknach firanki. Taki stan rzeczy powoduje u roślin żółknięcie, usychanie lub odpadanie kwiatów i liści. Czasem nawet dochodzi do wymarcia całej rośliny. Najmniej odporne na niedobory światła są rośliny o liściach jasnych i pstrych. Dlatego warto umieścić je obok okna. Najlepiej oświetlone są pomieszczenia z oknami od strony południowo-wschodniej. Należy przenieść tam delikatniejsze rośliny. Pomocne tu jest także dokładne odkurzenie i oczyszczanie roślin. Jednak należy pamiętać, że liści pokrytych włoskami, kutnerem, czy też woskowym nalotem, nie wolno przecierać szmatką lub gąbką.
Podlewać czy nie podlewać?
Zimą rośliny przechodzą w stan spoczynku, ich wzrost jest spowolniony i nie wymagają intensywnego podlewania. Jednak, żeby tak się stało powinny znajdować się w chłodnych pomieszczeniach. Często nie przenosimy roślin, bo chcemy by ozdabiały nasze wnętrze przez cały rok. Pamiętajmy, że wiele gatunków uprawianych w naszych domach (szczególnie o pochodzeniu tropikalnym) bezwzględnie musi przejść okres spoczynku i należy je koniecznie przenieść. Kwiaty, które zostają na zimę w naszych ogrzewanych mieszkaniach narażone są na wysoką temperaturę. To z kolei przyczynia się do tego, że nie przechodzą wegetacji. Dlatego nie należy w dużym stopniu ograniczać ich podlewania. Ilość wody zależy przede wszystkim od temperatury panującej w pomieszczeniu – im wyższa tym więcej nawilżenia potrzebuje ziemia. Podlewając należy zachować ostrożność, wbrew pozorom roślinom mniej szkodzi przesuszenie niż zalanie korzenia. Jeśli w doniczce jest wilgotno należy wstrzymać się z podlewaniem. Po nawodnieniu rośliny pamiętajmy, aby zawsze usunąć nadmiar wody z podstawki.
Suchy klimat
Ogrzewanie w mieszkaniu przyczynia się nie tylko do podwyższenia temperatury, ale także powoduje suchość powietrza. Zadbanie o odpowiednią wilgotność pomieszczenia ma wpływ na kondycję roślin. Pomocne tu mogą być elektryczne nawilżacze powietrza lub pojemniki wieszane na kaloryferze. Dobrym pomysłem jest ustawianie doniczek z roślinami na szerokich, płaskich podstawkach wypełnionych drobnymi kamykami. Do podstawek nalewa się wodę, która następnie będzie z nich parować. Roślinom także będzie sprzyjać spryskiwanie liści rozproszoną wodą. Ze względu na zbyt suche powietrze w okresie grzewczym zauważalne jest ogólne osłabienie kondycji roślin. Przez to atakują je szkodniki, takie jak przędziorki i czerwce. Chcąc zapewnić sobie piękną zieleń w domu warto sięgnąć po specjalistyczny sprzęt. Do tego celu przydadzą się Mercury Super 360 i Venus Super 360. Opryskiwacze te doskonale nadają się do zwilżania liści wodą oraz do ochrony roślin przed szkodnikami.
Mercury Super 360 o pojemności 0,5l oraz 1l jest idealnym urządzeniem do pielęgnacji roślin domowych i balkonowych, zraszania, nawożenia dolistnego, nabłyszczania liści. Innowacyjny system 360o pozwala na aplikację nawet po odwróceniu opryskiwacza do góry dnem. Dwustronna pompka (Double Action®) dodatkowo zwiększa wydajność pracy – rozpylenie cieczy następuje zarówno przy naciśnięciu, jak i zwolnieniu dźwigni pompki.
Cena: 13zł – 15zł (w zależności od pojemności)
Venus Super 360 to ręczny opryskiwacz ciśnieniowy, który umożliwia oprysk regularnym, stałym strumieniem. Zupełnie nowa pompa oraz konstrukcja głowicy zwiększają zawirowanie cieczy, a ruchoma końcówka pozwala na swobodną regulację kąta oprysku. Venus Super 360 jest idealny do pielęgnacji zarówno roślin domowych (np. paproci), jak i roślin ogrodowych – krzewów, drzewek itp. Innowacyjny system 360o pozwala na aplikację cieczy nawet po odwróceniu opryskiwacza do góry dnem!
Cena: 45zł - 49zł (w zależności od pojemności)
|