|
Obserwujemy rozwój pisarki i dojrzewanie kobiety, której mimo wszystko udało się zachować wierność sobie, stworzyć dom, świadomie kształtować własne życie i czerpać z niego radość. Dzienniki Krystyny Kofty, ujmujące szczerością, bezpretensjonalnością i bezlitośnie ostrym spojrzeniem na rzeczywistość wokół i na samą siebie, to z pewnością jeden z najciekawszych obrazów epoki – i zapisów kobiecego doświadczenia tamtych lat.
Krystyna Kofta - powieściopisarka, autorka sztuk scenicznych i opowiadań. Opublikowała powieści Wizjer (1978), Wióry (1980, wydanie zmienione WAB 2006), Pawilon małych drapieżców (1988), Ciało niczyje (1988), Złodziejka pamięci (1998), Chwała czarownicom (2002) i zbiór opowiadań Człowiek, który nie umarł (1990).
Jest również autorką publicystycznych książek Jak zdobyć, utrzymać i porzucić mężczyznę (1992), Wychowanie seksualne dla klasy wyższej, średniej i niższej (2000), a także Gdyby zamilkły kobiety (2005). Wraz z Małgorzatą Domagalik napisała Harpie, piranie, anioły. Jej dramat Pępowina ukazał się w zbiorze Eastern Promise. Seven Plays from Central and Eastern Europe (1999). Autorka współpracuje z miesięcznikiem “Twój Styl”. W 2001 roku ukazała się Krótka historia Iwony Tramp, pierwsza polska powieść internetowa. W 2003 Krystyna Kofta wydała najbardziej osobistą ze swoich książek: Lewa, wspomnienie prawej. Z dziennika, wyróżnioną podczas 12. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Na jej podstawie powstał monodram w reżyserii Tomasza Obary, wystawiany przez Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu.
|