|
Ilość białka prowadząca do obniżenia ryzyka wylewu jest umiarkowana – 20 gramów dziennie. Choć dowody wydają się być niepodważalne, potrzeba dalszych badań zanim wystosujemy ostateczne zalecenia - mówi autor badań, doktor Xinfeng Liu z Nanjing University School of Medicine w Nanjing w Chinach.
Przeprowadzono meta-analizę istniejących badań dotyczących relacji między spożyciem białka, a ryzykiem udaru. Analizie poddano 7 oddzielnych badań trwających średnio 14 lat, w których wzięło udział 254 489 pacjentów.
Uczestnicy badań konsumujący największą ilością białka mieli o 20% mniejszą szansę na udar, niż pozostali. Na każde dodatkowe 20 gramów białka dziennie, ryzyko udaru mózgu spadało o 26 %.
Gdyby spożycie białka było u pacjentów na takim poziomie jak w grupie badanej, skutkowałoby to zmniejszeniem liczby zgonów w wyniku udaru o ponad 1,4 miliona osób na całym świecie, oraz zmniejszeniem liczby niepełnosprawnych pacjentów poudarowych – twierdzi dr Liu.
Dr Liu dodał, że powyższy wniosek nie powinien być interpretowany jako zachęta do zwiększenia spożycia czerwonego mięsa, którego nadmiar w diecie jest związany ze zwiększeniem prawdopodobieństwa występowania udarów. Dwa badania, które analizowano zostały przeprowadzone w Japonii, gdzie czerwone mięso nie jest tak popularne jak na zachodzie. Obserwuje się tam natomiast zwiększone spożycie ryb (źródło białka), które obniżają ryzyko udaru. Analizowane badania sugerują, że większe właściwości przeciwudarowe posiada białko pochodzenia zwierzęcego niż roślinne.
Według American Health Association, większość Amerykanów spożywa więcej białka, niż potrzebuje. Może to zwiększyć ryzyko chorób, gdyż mięso o wysokiej zawartości białka ma w sobie zazwyczaj również dużo tłuszczów nasyconych. Jedzenie przez dłuższy czas dużych ilości produktów o wysokiej zawartości tłuszczu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej serca, udaru mózgu, cukrzycy i wielu rodzajów nowotworów. Ludzie, którzy nie wykorzystują odpowiednio nadmiaru białka mają większe ryzyko chorób nerek, wątroby i osteoporozy.
Literatura: http://www.neurology.org/content/early/2014/06/11/WNL. 0000000000000551.short
|