|
Obok lalek, misiów, zabawek mechanicznych i technicznych, gier oraz ilustracji do bajek zobaczymy również fotografie archiwalne przedstawiające dzieci z zabawkami.
Na wystawie zobaczymy te najprostsze zabawki, dłubane na podwórkach czy pastwiskach, ludowe, przy wyrobie których pomagały chłopskie dzieci, także wykonywane ręką rodziców czy dziadków, dalej przygotowywane przez rzemieślników, wreszcie fabryczne, w tym sygnowane, produkowane przez zagranicznych oraz rodzimych renomowanych wytwórców. Najstarsze pochodzą z XIX wieku, a najmłodsze z lat 80. XX wieku. Na ekspozycji znajdują się m.in. XIX-wieczne metalowe i celuloidowe twarzyczki lalek przyszywane do gałgankowych korpusów oraz drewniany koń na biegunach, lalki z biskwitowymi głowami firmy Armanda Marseille’a z Turyngii z początku XX wieku czy pochodząca z podobnego okresu miniaturowa karuzela, która przez lata stanowiła dekorację witryny wystawowej cukierni w Rybniku. Oglądać możemy także model maszyny parowej wykonany na początku XX wieku przez firmę Josepha Falka z Norymbergii oraz kolejkę o napędzie sprężynowanym produkcji Karla Buba datowaną na lata międzywojenne.
Możemy podziwiać pochodzące z lat 20. XX wieku formy do odlewu ołowianych żołnierzyków firmy Braci Schneider z Lipska. Spośród młodszych prezentujemy, datowane na lata 60. i 70. XX wieku, pojazdy kosmiczne węgierskiej firmy E. Flim Lemez oraz wyroby nie istniejących już rodzimych zakładów i spółdzielni zabawkarskich, m.in. Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich czy też wrocławskiej spółdzielni zabawkarskiej PALART. Ekspozycję uzupełniają fotografie archiwalne z okresu od XIX/XX wieku do lat 70. XX wieku.
Zabawki pochodzą ze zbiorów: Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum w Raciborzu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków, a także pamiątek PRL-u Pawła Szopińskiego z Będzina oraz od innych osób prywatnych.
Kuratorzy wystawy: Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, Małgorzata Paul
|