|
Na potwierdzenie tej tezy stworzono unijny projekt „Early Nutrition”. Jeden z autorów, Hans van Goudoever, profesor pediatrii i przewodniczący Wydziału Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Amsterdamie, opowiada o projekcie i nadziejach na poprawę zdrowia następnych pokoleń. Kluczem jest szerzenie edukacji żywieniowej wśród przyszłych i obecnych matek.
Czy projekt ujawnia jakieś zaskakujące wyniki?
Odkryliśmy związek między żywieniem we wczesnym okresie życia, a oszałamiającą liczbą chorób, które mogą wystąpić na skutek stosowania nieprawidłowej diety. Otyłość, choroby serca, nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, a nawet obniżone IQ − to wszystko może być wynikiem popełnianych błędów żywieniowych. Zauważyliśmy na przykład, że niemowlęta, u których stosowano dietę nisko-białkową, są o wiele mniej narażone na otyłość w przyszłym życiu. Dlatego opracowaliśmy nową, dostarczającą mniej białka, metodę karmienia butelką. Wyniki są bardzo obiecujące.
Dlaczego warto badać żywienie dzieci już od najmłodszych lat?
Z badań epidemiologicznych, wykonanych 25 lat temu, można wywnioskować, że waga noworodków ma przełożenie na występowanie problemów sercowych w późniejszym życiu. Niestety, jest to tylko przypuszczenie, niepoparte żadnymi badaniami naukowymi. A w obecnych czasach musimy mieć tzw. „twarde dowody”. Dlatego planujemy przeprowadzić następujący eksperyment: jedną grupę dzieci będziemy karmić jedzeniem typu A, natomiast drugą typu B. Na koniec dokonamy kompleksowej analizy, która udowodni, że występuje relacja między tymi czynnikami.
Na którym etapie mamy największy wpływ na żywienie dziecka?
Najważniejsze jest prawidłowe odżywianie w okresie ciąży i w pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka. Jeszcze raz podkreślam, że żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka, jednak maleje on wraz z dorastaniem naszych pociech, dlatego im wcześniej, tym lepiej. Samo karmienie piersią jest co najmniej 10 razy korzystniejsze dla dziecka niż karmienie butelką. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że istnieje wiele powodów, dla których czasami karmienie piersią jest niemożliwe, jednak należy dołożyć wszelkich starań, by zapewnić niemowlęciu mleko matki.
Jakich rad można udzielić młodym i przyszłym mamom?
Przede wszystkim należy wykluczyć nadmiar białka i tłuszczy z diety. Jeśli jednak utrzymuje się normalną i zrównoważoną dietę, to nie ma powodów do niepokoju. Dodatkowych witamin i składników mineralnych nie powinno się dostarczać tak długo, jak utrzymuje się ten stan. Choć nie jest to łatwe w dzisiejszych czasach. Badane grupy, wśród których pojawiły się ww. problemy, przynależały często do niższych klas społecznych, a ich uwagę trudno jest przykuć kampanią informacyjną. Mam jednak nadzieję, że z czasem uda się dotrzeć również do nich.
Źródło: http://www.youris.com/Bioeconomy/Food/Hans_Van_Goudoever_-_Right_Amount_Of_Fat_And_Protein_Key_To_Babies.kl
|