|
Jednak znacznie mniej wiadomo o potencjalnym związku pomiędzy zdrowym stylem życia a problemami z pamięcią. Chodzi głównie o te trudności, które pojawiają się wcześnie i mogą być pierwszymi oznakami poważniejszych chorób. Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu UCLA we współpracy z organizacją Gallup może być podstawą do przyszłych odkryć związanych z problemami z pamięcią u osób dorosłych.
Aby zbadać wpływ stylu życia na pamięć dorosłych, stworzono ogólnokrajowy sondaż, którego respondentami było ponad 18 500 osób w wieku od 18 do 99 lat. W ramach badania w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono telefoniczne ankiety z 18 552 osobami dorosłymi. Dzięki temu, że mieliśmy możliwość dzwonienia na telefony komórkowe oraz prowadzenia wywiadów również w języku hiszpańskim, udało nam się uzyskać 90% reprezentatywność populacji kraju – przyznali badacze.
Ankietowani byli pytani zarówno o pamięć, jak i o ich nawyki. Pytania dotyczyły m.in. diety, palenia tytoniu oraz wykonywanych ćwiczeń fizycznych. Tak jak przewidywano, zdrowe jedzenie, niepalenie tytoniu i regularny wysiłek fizyczny były powiązane z lepszą oceną pamięci badanych osób. Ilość sygnalizowanych problemów z pamięcią zwiększała się razem z wiekiem uczestników, choć pojawiło się kilka wyjątków.
Odkryliśmy, że im zdrowsze były zachowania składające się na styl życia, tym mniejsze stawało się prawdopodobieństwo, że badani będą skarżyli się na problemy z pamięcią – powiedział Fernando Torres-Gil, profesor w Luskin School of Public Affairs na Uniwersytecie UCLA.
Okazało się, że osoby starsze (od 60 do 99 lat) częściej prowadziły zdrowy tryb życia w porównaniu do osób w średnim (40-59 lat) i młodszym (19-39 lat) wieku. Dodatkowo więcej młodszych badanych niż oczekiwano skarżyło się na problemy z pamięcią.
Badanie wykazało, że respondenci w każdym wieku, którzy angażowali się chociaż w jedno prozdrowotne zachowanie, mieli o 21% mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z pamięcią w porównaniu do osób, które w ogóle nie prowadziły zdrowego trybu życia. Z kolei prawdopodobieństwo zgłaszania zaburzeń pamięci u osób o dwóch pozytywnych dla zdrowia aktywnościach było mniejsze o 45%, u badanych z trzema dobrymi nawykami o 75%, a u tych, którzy mieli więcej niż trzy aż o 111%.
Co ciekawe, według wyników ankiety prowadzenie zdrowego stylu życia było bardziej powszechne u osób starszych niż, jak można się było spodziewać, u dorosłych z pozostałych dwóch grup. Z najstarszej grupy, 70% badanych przyznało się do praktykowania przynajmniej jednej zdrowej aktywności, podczas gdy te same nawyki zostały odnotowane u 61% osób w średnim wieku i 58% młodszych respondentów.
W najstarszej grupie tylko 12% przyznało się do palenia tytuniu, podczas gdy w dwóch pozostałych było to odpowiednio 25% (19-39 lat) i 24% (40-59 lat). Najstarsza grupa wypadła również najlepiej pod względem jakości posiłku spożytego w przeddzień badania oraz ilości zjedzonych owoców i warzyw w przeciągu ostatniego tygodnia.
Podczas gdy 26% starszych i 23% dorosłych w średnim wieku narzekało na kłopoty z pamięcią, zadziwiające było to, że aż 14% młodszych badanych również zgłaszało takie problemy – mówią badacze. Problemy z pamięcią u młodych osób mogą różnić się od tych, które stają się plagą dorosłych w starszym wieku. Znaczącą rolę w ich przypadku może odgrywać stres – komentuje dr Gary Small.
Wszechobecność technologii takich jak: Internet oraz urządzenia bezprzewodowe, które wymagają stałej podzielności uwagi, zwłaszcza u ludzi młodych, może mieć wpływ na koncentracje, utrudniając jednocześnie skupianie się i zapamiętywanie – mówi dr Small i podsumowuje: Miejmy nadzieję, że przyszłe badania pomogą zrozumieć różnice w zgłaszanych problemach z pamięcią. Póki co, nasze wyniki podkreślają znaczenie zdrowego stylu życia dla wszystkich grup wiekowych.
Źródło: Gary W. Small, Prabha Siddart, Linda M. Ercoli, Stephen T. Chen, David A. Merrill, Fernando Torres-Gil, Heathy behavior and memory self-reports in young, middle-aged and older adults preview, International Psychogeriatrics/ Volume 25/ Issue 06/ May 2013, pp 981-989
|