|
Podczas badania analizowano jak epikatechina, jeden z głównych flawanoli, występujący w kakao i w ciemnej czekoladzie, wpływa na regulację poziomu insuliny. Członkowie największej w Wielkiej Brytanii organizacji Diabetes UK uważają jednak, że ilość flawanoli zawartych w czekoladzie jest niewystarczająca, aby pomóc diabetykom kontrolować poziom cukru.
Autorzy badania podkreślają, że czekolada jest bogatym źródłem epikatechiny. W swoim doświadczeniu użyli ekstraktu z kakao, zawierającego epikatechiny, aby sprawdzić ich wpływ na wyizolowane komórki wątroby.
Zbyt niskie dawki epikatechiny
Badania nie potwierdzają, aby jedzenie czekolady mogło pomóc osobom z cukrzycą typu 2 lepiej kontrolować poziom cukru we krwi. Nie można wyciągnąć takiego wniosku z tego badania i proponować takiej diety diabetykom. Poziom zawartości epikatechiny - substancji naturalnie występującej w czekoladzie, w rzeczywistości może nie przynosić pozytywnych efektów dla cukrzyków - twierdzi Dr Matthew Hobbs, szef działu badań Diabetes UK.
Dietetyk dr Carrie Ruxton dodaje: jest bardzo mało prawdopodobne, aby czekolada, w szczególności mleczna, zawiera wystarczającą dla diabetyków dawkę tych substancji.
W ekstrakcie kakao stosowanym w badaniu na 100 g przypadało 383,5 mg polifenoli ze stężeniem epikatechiny w zakresie od 13,2 nM do 132 nM. W innym doświadczeniu, przeprowadzonym na Uniwersytecie w Mediolanie, osoby badane przyjmowały 45 g ciemnej czekolady z około 860 mg polifenoli, z czego 58 mg to epikatechina. Amerykański Departament Rolnictwa twierdzi, że w 100 g gorzkiej czekolady zawartych jest 41.5 mg epikatechiny. Według dr Ruxton taką samą ilość możemy znaleźć w czekoladach dostępnych w sklepach.
Niebezpieczeństwa przewyższają korzyści
Hobbs stwierdził, że nadprogramowe tłuszcze, cukry i kalorie dostarczone do naszej diety wraz z czekoladą będą znacznie przewyższać wszelkie potencjalne korzyści płynące z flawonoidów. Ruxton dodaje: nawet specjalna czekolada o wysokiej zawartości flawonoidów nie jest zdrowa dla diabetyków. 45 gramowa porcja zawiera aż 240 kalorii, 15 g tłuszczu i 9 g tłuszczów nasyconych. Diabetycy będą musieli poczekać na rozwinięcie produkcji nowych środków farmaceutycznych i nutraceutycznych.
Firma biotechnologiczna Lycotec opracowała niedawno składnik o nazwie Coco-Lycosome, który gdy jest dodawany w 1% podczas fazy topnienia, zwiększa biodostępność epikatechiny o 20 razy w ciemnej, mlecznej i białej czekoladzie. Gigant przemysłowy Barry Callebaut opracował natomiast proces zwany Acticoa, utrzymujący na poziomie 80% flawanole w kakao, które podczas produkcji czekolady są zazwyczaj niszczone.
Źródło: Isabela Cordero-Herrera, Maria Angeles Martin, Laura Bravo, Luis Goya, Sonia Ramos, Cocoa flavonoids improve insulin signalling and modulate glucose production via AKT and AMPK in Hep G2 cells, Mol. Nutr. Food Res. 2013, 00, 1-12.
|