|
Jak dużą rolę w terapii odgrywa motywacja i determinacja pacjentów?
Są to bardzo ważne czynniki w leczeniu zaburzeń pokarmowych. Implantacja balonu żołądkowego działa mobilizująco na osoby rozpoczynające terapię. Duże efekty w utracie nadwagi (powyżej 40 - 60 kilogramów) wymagają wyrzeczeń ze strony pacjentów, a działanie balonu żołądkowego i ograniczanie możliwej ilości przyjmowanych pokarmów zwiększa motywację do zmian, jakim powinien poddać się sam pacjent. Pozbycie się przyzwyczajeń, które doprowadziły do otyłości jest równie istotne jak i trudne. „Rekordziści” w utracie zbędnych kilogramów mieli jasną świadomość niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą chorobliwa otyłość - nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, zmiany zwyrodnieniowe stawów, cukrzyca, itp. Ta właśnie świadomość była dla nich jednym z głównych bodźców do zmiany trybu życia i odżywiania się. Z relacji pacjentów wynika, że najtrudniejsze są pierwsze miesiące, kiedy drastycznie zmienia się ilość i wielkość spożywanych posiłków, jak również zmianie podlegają dotychczasowe przyzwyczajenia.
Pokusy i słabości – są dużym problemem w staraniach o prawidłową wagę?
Oczywiście, nawet ci pacjenci, którzy schudli ponad 50 kilogramów, pomimo szczerych chęci i próby postępowania w jak największym stopniu według wymogów i zaleceń, mieli chwile słabości i czasami ulegali pokusie. Ich niewielkie błędy żywieniowe, dzięki kuracji balonem żołądkowym nie powodowały jednak skutków nieodwracalnych. To, że czasami w drodze wyjątku, w diecie pojawi się alkohol, słodka przekąska lub chipsy, nie zaprzepaszcza całego leczenia. Najbardziej istotne jest bowiem ustalenie i trzymanie się generalnych zasad i zaleceń na co dzień - przez długi czas.
Lepiej być mniej rygorystycznym na co dzień, niż drastycznym na krótko?
Dokładnie tak. W leczeniu otyłości należy kierować się długim terminem i perspektywą na całe lata. Oczywiście, balon żołądkowy wymiernie przyspiesza i ułatwia odchudzanie, pozwala ponadto wyrobić właściwe przyzwyczajenia żywieniowe, jednak pozytywne zmiany, które wywołuje należy potem pielęgnować już samodzielnie.
Czy są pacjenci, którzy mają szczególne problemy przy odchudzaniu?
Odchudzanie się jest bardzo trudną sztuką. Wie o tym każdy, kto miał problem z nadwagą. Każdego z nas często spotykają chwilę zwątpienia w dążeniu do wyznaczonego celu. Na tym między innymi polega działanie balonu, aby wspomóc osobę, która podda się i zje zbyt duży posiłek – zostanie wtedy „ukarana” i „odda” nadwyżkę tego co zjadła. Nawet pacjentów o bardzo dobrych wynikach często spotykały chwile zwątpienia i zastanowienia, czy uda im się przetrwać i pozbyć zbędnej masy ciała, szybko jednak pierwsze widoczne efekty terapii mobilizowały ich w dwójnasób do dalszej pracy.
|