Upór i wiara we własne możliwości sprawiają, że stopniowo nabywa czarodziejską moc. Obdarzony niespokojnym charakterem i niecodziennymi umiejętnościami, chłopiec wywołuje sporo zamieszania nie tylko w szkole, ale w całej Warszawie. Decyduje się więc zostawić na swoim miejscu sobowtóra, a sam wyruszyć w daleką podróż.
Kajtuś Czarodziej – książka należąca do klasyki literatury dziecięcej, napisana ponad siedemdziesiąt lat temu – nie stracił nic ze swojej aktualności. Zachwyca ciepłym, ale też niepozbawionym dystansu spojrzeniem na świat i naturę człowieka. To opowieść o świecie dziecięcej wyobraźni i o trudzie ulepszania świata. O marzeniach oraz o tym, co się dzieje, kiedy marzenia się spełniają. A także, a może przede wszystkim, o dorastaniu.
W książce jest świetnie podpatrzona psychologicznie prawda marzeń, przecież nie tylko dziecięcych.
Jan Kott
Autor traktuje dzieci jak ludzi dorosłych, z pobłażliwością wtajemnicza w nieznane, poważne i nieważne sprawy dzieci.
Stefan Rumelt
Korczak jest nie tylko przyjacielem dzieci, ale właśnie przyjacielem niedorosłych ludzi i dlatego nie traktuje ich z wysokości dorosłego człowieka, nie lekceważy sobie ich radości i smutków, a co najważniejsze, nie tworzy fantastycznego świata dzieci.
Jan Stycz z recenzji Kiedy znów będę mały
Janusz Korczak (właśc. Henryk Goldszmit; ur. 1878 lub 1879, zm. 1942) – pisarz, lekarz, społecznik i wychowawca. Ukończył medycynę na Uniwersytecie Warszawskim i po kilkuletniej praktyce w szpitalu dziecięcym przez trzydzieści lat (1912–1942) kierował Domem Sierot dla dzieci żydowskich. Pracował też na rzecz Naszego Domu, sierocińca dla dzieci polskich. Prowadził gazetę dziecięcą „Mały Przegląd”, a pod pseudonimem Stary Doktór wygłaszał dla dzieci pogadanki radiowe. Autor ponad 20 książek i około 1400 tekstów drukowanych w blisko 100 pismach. Zginął wraz ze swoimi wychowankami w obozie śmierci w Treblince. Kajtuś Czarodziej (1934) to kolejna książka Korczaka, po dylogii o Maciusiu, wydana nakładem Wydawnictwa W.A.B. Została przetłumaczona m.in. na angielski, niemiecki, hebrajski i rosyjski. Na jej podstawie powstał spektakl telewizyjny (1997) w reżyserii Julii Wernio. Wznowieniami książek dla dzieci autorstwa Janusza Korczaka Wydawnictwo W.A.B wpisuje się w obchodu Roku Korczaka (2012).