|
B. to chłopak z blokowiska w jednym z polskich miast, które kiedyś polskie nie były. Ma prawie tyle lat, ile wolność jego kraju. Ale choć jest u siebie, nie może czuć się swobodnie. Wyróżniają go talent muzyczny i... kolor skóry. Tego drugiego nie ukryje. Więc ma przechlapane. Zwłaszcza gdy na lekcji polskiego przychodzi czas na lekturę znanego wierszyka o Murzynku Bambo. Matka B. zostaje nawet wezwana do szkoły na konsultacje, czy syn powinien w tych zajęciach uczestniczyć.
Coraz starszy B. nieustannie boryka się z przesądami, arogancją i bezczelnością, ucieka przed przemocą. Nadejdzie jednak moment, gdy ucieczka zmieni się w walkę, a B. będzie musiał skonfrontować swą tożsamość z demonami rodzimej i... rodzinnej historii.
Liskowacki portretuje nasz narodowy kolonializm osiedlowy, ale ukazuje też zmienność ról prześladowcy i ofiary, wieloznaczność kulturowych masek i pułapkę wszelkich etnicznych czy narodowych stereotypów. Mocna powieść, finezyjna i przenikliwa.
Z recenzji wcześniejszych książek:
Pisarza interesują raczej okruchy rzeczywistości, mikrozdarzenia, drobne dialogi, pospolite sytuacje, których właściwie nikt nie zauważa, nikt nie uznaje tych drobin życia społecznego za znaczące. Nikt – poza artystą słowa, który uważnie podgląda otaczający go świat i równie uważnie weń się wsłuchuje.
Dariusz Nowacki
Dzięki takim książkom jak Eine kleine uczymy się obejmowania pojęciem „my” Innych i Obcych, bez względu na wyznanie, narodowość czy światopogląd.
Tatiana Czerska, „Tygiel Kultury”
Eine kleine to jedna z najstaranniej poszarpanych, pokawałkowanych i nieciągłych narracji w prozie polskiej lat 90. A równocześnie – jedna z najlepiej skonstruowanych i głęboko lojalnych wobec przeszłości.
Przemysław Czapliński
Artur Daniel Liskowacki (ur. 1956) – prozaik, poeta, eseista, autor słuchowisk radiowych oraz utworów dla dzieci, a także publicysta i krytyk teatralny. Mieszka w Szczecinie. Pracuje w „Kurierze Szczecińskim”, współpracuje z „Teatrem”, „Pograniczami” i „Twórczością”. Wydał m.in. powieści Eine kleine (2000) i Mariasz (2007), zbiór opowiadań Capcarap (2008), eseje Cukiernica pani Kirsch (1998) i Pożegnanie miasta (2002), tom wierszy Po sobie (2010) oraz książki dla dzieci Balbaryk i skrzydlate psy (1982) i Śnieżynek (1997). Eine kleine znalazła się w finale nagrody NIKE i otrzymała I nagrodę w Konkursie Literackim PTWK, Capcarap był nominowany do nagrody NIKE, a Mariasz – do Europejskiej Nagrody Literackiej.
|