|
Jest to kolejny temat, po akcentowaniu uporczywego bólu w chorobie i roli wczesnej diagnostyki, mający za zadanie uświadomić chorym i społeczeństwu znaczenie niezależności w życiu z chorobą. Jest równocześnie okazja, by uświadomić decydentom, że nowoczesne leczenie bardziej opłaca się niż pozorne oszczędzanie na terapii.
Współczesne leki hamują rozwój choroby, cierpiący na schorzenia reumatyczne zachowują sprawność, pozwalającą na podjęcie pracy zawodowej. Tym samym nie obciążają budżetu zwolnieniami lekarskimi i rentami. Eksperci alarmują, że konieczne jest podniesienie świadomości społecznej na temat chorób reumatycznych i ich skutków społeczno-ekonomicznych.
Skala zagrożenia chorobami reumatycznymi
Schorzenia reumatyczne to około 200 różnych chorób stawów i kości, zarówno schorzeń zapalnych, wrodzonych, pourazowych, jak i zwyrodnień, których przyczyny wciąż nie są znane. Chorób tych nie należy jednak traktować jako jednej dolegliwości. Różnią się one przede wszystkim objawami lub przebiegiem. Atakują nagle. Zachorować może każdy – kobiety, mężczyźni, a nawet dzieci.
W Polsce - choroby te dotykają około 19% populacji, zarówno dzieci i dorosłych. Co 5-te Polak cierpi na choroby reumatyczne, a więc narażony jest na kalectwo. Choroby reumatyczne są najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu, niepełnosprawności i kalectwa, cierpi na nie 100 mln Europejczyków, z których 9 mln to Polacy **
|