|
Ekspozycję przygotowano z okazji 30-lecia pracy twórczej. Ekspozycja obejmuje głównie pastele, w których artysta osiągnął mistrzostwo (potwierdzają to liczne wyróżnienia w tej dyscyplinie, m.in. zdobycie I Nagrody na II Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu w 2005 roku).
Ponadto zobaczymy rysunki oraz akryle. Prace układają się w cykle: Spotkania, Obszary, Maski. Widzimy je jako nieco rozedrgane w kolorze, odrealnione w tematyce, niezwykle sugestywne oraz perfekcyjnie malowane. Artysta uczestniczył w licznych plenerach malarskich, w ponad 300 wystawach zbiorowych - środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zorganizował 38 wystaw indywidualnych. Za swą twórczość był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jest laureatem m.in. Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowca za rok 2000, odznaczony Srebrną Odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego. Jest założycielem i członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
Kuratorem wystawy w Muzeum Śląskim jest Henryka Jarema.
Czesław Gałużny
Urodził się w Sosnowcu w 1951 roku, gdzie nadal mieszka i tworzy. Uprawia malarstwo i rysunek. Zajmuje się także projektowaniem wnętrz, realizacją rzeźb ogrodowych, malarstwem ściennym oraz edukacją. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, członkiem i współzałożycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz członkiem grupy „Zagłębie”. Uczestniczył w licznych plenerach malarskich, w ponad 300 wystawach zbiorowych – środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych oraz zorganizował 38 wystaw indywidualnych. Za swą twórczość był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowca za rok 2000 oraz Pierwszej nagrody II Międzynarodowego Biennale Pasteli w Nowym Sączu.
Ponadto otrzymał wyróżnienie fundowane przez Ministra Kultury i Sztuki na Biennale Pasteli w Nowym Sączu, wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa w Częstochowie oraz wyróżnienie honorowe Stowarzyszenia Pastelistów Polskich Odznaczony Srebrną Odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego. Jego prace znajdują się w zbiorach, m.in. w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Miejskim w Sosnowcu, Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Towarzystwie Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w licznych instytucjach państwowych i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
|