|
Pneumokoki najczęściej osiedlają się w nosach i gardłach małych dzieci. Przez pewien czas mogą być nieaktywne, jednak wystarczy przeziębienie, grypa, a nawet przemarznięcie powodujące obniżenie odporności, by bakteria ta uaktywniła się wywołując poważniejszy stan chorobowy, np. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, czy płuc.
Ostre zapalenie ucha środkowego może objawiać się bólem ucha, gorączką i przytłumieniem słuchu. Na jego wystąpienie u niemowląt i małych dzieci może wskazywać też katar i towarzyszący mu przeraźliwy krzyk – bowiem ból wywołany tą choroba należy do najdotkliwszych występujących w tym wieku.
Pozostawione bez leczenia zapalenie ucha środkowego może prowadzić do rozwoju poważnych powikłań np. przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego, które upośledza słyszenie, prowadzi do zaburzeń poznawczych, a przez to opóźnia naukę mówienia. W wyjątkowych sytuacjach może doprowadzić do równoczesnego zakażenia ucha wewnętrznego i błędnika, co objawia się zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi oraz bólem o dużym nasileniu. W dawnych czasach przed erą antybiotykoterapii zapalenie ucha środkowego prowadziło bardzo często do zupełnej utraty słuchu, a także do bardzo poważnych powikłań. Choroba ta była też powszechnym powodem śmierci niemowląt z powodu powikłań w postaci zapalenia opon mózgowych, lub zapalenia otaczających struktur kostnych, czyli tzw. zapalenie wyrostka sutkowatego.
Pneumokoki nadal są też jedną z najgroźniejszych i najczęstszych przyczyn zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wywołują u dzieci także inne inwazyjne, krwiopochodne zakażenia - zapalenie płuc, bakteriemię (zakażenie krwi), posocznicę (sepsę). To dlatego np. w USA, Kanadzie i Australii szczepionka przeciw pneumokokom jest obowiązkowym szczepieniem w kalendarzu szczepień.
Szczepionka przeciwko pneumokokom jest dostępna również w Polsce jako tzw. szczepienie szczególnie zalecane. Warto zaszczepić nią dziecko, gdyż pozwoli to zapobiec najpoważniejszym (inwazyjnym) chorobom pneumokokowym, a przy okazji znacznie uodpornić dziecko na najpopularniejszą z chorób wieku dziecięcego – zapalenie ucha środkowego.
*Pneumokoki = bakteria Streptococcus pneumoniae
|