Nie każdy marzy o tradycyjnym polskim ślubie, nie każdy chce zapraszać rodzinę, którą widział po raz ostatni kilka lat wcześniej, nie każdego kusi przyjęcie z suto zastawionym stołem i zabawą do białego rana. Są tacy, którzy chcę inaczej celebrować ten moment, chcą uciec przed światem.
W Polsce wyspecjalizowane biura podróży mają w swoich ofertach szereg kuszących propozycji ślubów w tropikach. Ale czym jest ślub na plaży w porównaniu do ślubu w wiecznym mieście miłości? Gdzie kamiennice, uliczki i mosty to kartki z historii Europy? Gdzie odnajdziemy filozoficzny spokój ducha? Gdzie oddychać będziemy świetnością miasta zakochanych? Dzisiaj wszystko jest możliwe, a ślub w Paryżu to przeżycie, to wspomnienia i zauroczenie.
Paryż na świadka swojej przysięgi wybrała Eva Longoria Parker, która dokładnie 07.07.2007 r. w małym kościółku nieopodal Louvru powiedziała „tak”. Uświetnieniem ceremonii było przyjęcie w XVII wiecznym zamku Vaux-le-Vicomte. Zupełnie niedawno polska aktorka Karolina Borkowska również wybrała tą europejską stolicę jako miejsce sakramentalnej ceremonii. W 2011 r. mówi się, że ślub w Paryżu planuje Johny Deep i Vanessa Paradise.
Ale Paryż to nie tylko miejsce zarezerwowane dla celebritis. Ty również możesz spełnić swoje paryskie marzenie. W organizacji ślubu w Paryżu jako jedyna w Polsce pomoże Wam w tym Agencja Ślubna Aspire, założona przez Katarzynę Gajek. Dziś Aspire to jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm wedding plannerskich w Polsce, z bogatym doświadczeniem i know how.
Bogna Bojanowska Konsultantka ślubna Aspire, która przez lata mieszkała w Paryżu i zna to miasto jak swoją własną kieszeń, dzisiaj organizuje i koordynuje organizacją ślubów i wesel w Paryżu, mówi „Dla Polaków istnieją dwie możliwości zawarcia związku małżeńskiego w Paryżu: ślub kościelny lub cywilny. Niestety ze względu na brak konkordatu Francji z Watykanem ślub konkordatowy nie istnieje w świetle tamtejszego prawa.”
Warto podkreślić, że śluby cywilne odbywają się w Konsulacie Polskim w Paryżu wyłącznie w piątki, ślub może zostać zawarty jedynie przez osoby z polskim obywatelstwem. Procedura wygląda identycznie jak w przypadku ślubu w USC w Polsce. Należy na minimum 1 miesiąc i jeden dzień przed datą ślubu złożyć komplet wymaganych dokumentów czyli akt urodzenia – odpis skrócony obydwojga Narzeczonych oraz dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego wydany przez Urzędnika USC w Polsce. W przypadku rozwodnika należy dodatkowo dostarczyć odpis wyroku sądu potwierdzający rozwód. „Wszystkie wymienione dokumenty można dosłać pocztą listem poleconym, przesłać faxem lub e-mailem. Konsulat w odpowiedzi na maila potwierdzi datę i godzinę ślubu oraz przesyła pocztą formularz do wypełnienia i odesłania do konsulatu.”- dodaje Bogna Bojanowska z Agencji Aspire. Koszty ceremonii cywilnej w 2010 r. wynosiły 180 EUR płatne w dniu ceremonii w kasie konsularnej. Akt ślubu dostarczany jest po ceremonii przez Urząd Stanu Cywilnego Warszawa Śródmieście. Katarzyna Gajek dodaje, że „Ceremonia wygląda identycznie jak ta w Polsce: składana jest przysięga, Para wymienia się obrączkami, dokonują podpisania aktu. Cała ceremonia trwa niecałe 11min i odbywa się w języku polskim. Należy pamiętać, że niezbędna jest obecność 2 świadków polskiego obywatelstwa.”
Jeśli naszym marzeniem jest ślub Kościelny taka opcja również jest dla Polaków dostępna. Należy tylko wcześniej zawrzeć związek małżeński przez urzędnikiem. Może się to odbyć w Konsulacie w Paryżu bądź przed Urzędnikiem w Polsce. Jak potwierdza Bogna Bojanowska w samym centrum Paryża znajduje się niewielki polski Kościół o wyjątkowej architekturze. Księża są otwarci i chętnie pomagają w organizacji. Śluby odbywają się w soboty do godz. 16:00. Msza prowadzona jest w języku polskim, ale na życzenia Pary może odbyć się również w języku francuskim. Należy telefonicznie dokonać wpisu do kalendarza oraz ustalić godzinę ceremonii. W kolejnym kroku należy w swojej parafii dokonać niezbędnych formalności: zapisać się na kurs przedmałżeński, zapowiedzi, spowiedź. Do Francji należy dostarczyć tzw. licencję, wydawaną przez księdza z parafii, w której dokonywane byłby wszelkie formalności w Polsce wraz z aktem ślubu. Dokumenty te mogą zostać dostarczone nawet na 1 dzień przed ceremonią. Podczas spotkania następuje również spisanie protokołu ślubnego. Należy podać dane świadków oraz ich adresy. Ceremonia trwa ok.45 min. Jeśli Para nie zdecyduje się na dodatkową opcję, siostry zakonne skromnie dekorują kościół, to jedna z nich również śpiewa i gra podczas mszy. Koszty ceremonii kościelnej to tzw. „co łaska”. Przyjęło się, że nie jest to mniej niż 200EUR.
„Termin rozpoczęcia ślubnych przygotowań zależy przede wszystkim od wielkości planowanych uroczystości i terminu. Szczególnie latem Konsulat ma bardziej zapełniony kalendarz, ale Kościół jest generalnie mniej oblegany - mówi Konsultantka Aspire. W przypadku bardzo kameralnego ślubu cywilnego bądź kościelnego wyłącznie dla Pary Młodej i świadków 3 miesiące wystarczą na organizację ceremonii, transportu, zakwaterowania. W przypadku większych ze zwiększoną liczbą zaangażowanych podwykonawców 6 miesięcy wcześniej to idealny czas.
„Większość z naszych paryskich ślubów to kameralne uroczystości w gronie najbliższych do max. 25 osób. Są to zdecydowanie śluby kościelne poprzedzone ślubami cywilnymi w Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce. I pomimo kameralności uroczystości Nasi Klienci dbają o całą ślubną otoczkę: rezerwujemy pojazd ślubny, bukiet dla Panny Młodej, makijaż, stylizację fryzury, ustalamy aranżację dekoratorsko-florystyczną Kościoła. Dobieramy również wyjątkowe i eleganckie miejsce na poślubną uroczystą kolację np. na słynnych Polach Elizejskich” dodaje Bogna Bojanowska. Są też specjalne życzenia jak organizacja wieczoru w Moulin Rouge czy wyjazdu do podparyskiego Disneylandu lub zwiedzanie z przewodnikiem Wersalu.
Bazują na doświadczeniu Agencji Aspire w organizacji ślubów w Paryżu wiemy, że Para może nie decydować się na kolację poślubną, ani na aranżację florystyczną czy też wynajem limuzyna, ale zawsze angażuje profesjonalnego fotografa. Reportaż ślubny w Paryżu to nie tylko wyjątkowe przeżycie, ale i pamiątka na całe życie. Konsultantka zna nie tylko te kluczowe miejsca, ale też cudne zaułki warte uwiecznienia na zdjęciach. Powstaje niebanalna sesja zdjęciowa. Nie może zabraknąć Wieży Eiffela w tle, ani też słynnego Placu Vendome, Mostu Zakochanych czy też Muru Miłości. Foto album z sesji będzie idealnym prezentem dla rodziców Nowożeńców.
Konsultantka ślubna towarzyszy Parze przez cały okres przygotowań. Doradza, rekomenduje, weryfikuje umowy, negocjuje z podwykonawcami i dostawcami. Jeśli Para Młoda wyraża chęć jest ona obecna również w dniu ceremonii, aby zadbać o każdy szczegół, rozwiązywać sytuacje nagłe, dokonać rozliczenia z podwykonawcami. Jest ona bardzo często tłumaczem i przewodnikiem.
Katarzyna Gajek w rozmowie podkreśla, że w dzisiejszej dobie nowoczesnej technologii nie ma potrzeby spotykania się osobistego. Internet: e-maile, skype, fax, skaner no i telefon to nasze codzienne narzędzia pracy. „Dbamy o cenny czas naszych Klientów, dlatego proponujemy nowoczesne rozwiązania w codziennej komunikacji i podczas współpracy przy organizacji uroczystości.”- dodaje Właścicielka Agencji Aspire.
Sami widzicie, że nie ma nic prostszego a marzenia mogą się spełnić przy pomocy profesjonalnych konsultantów firmy Aspire.
Bogna Bojanowska, Katarzyna Gajek