|
To na tym Festiwalu swoje pierwsze kroki stawiali: twórca „Powrotu idioty” Saša Gedeon, lauret Oskara za film „Quiero Ser” Florian Gallenberger, autorka wstrząsającego, osobistego dokumentu „Moment of Impact” Julia Loktev, należący do grona najzdolniejszych przedstawicieli młodego pokolenia polskich filmowców – Marcin Wrona, wielokrotny laureat Krakowskich Festiwali Filmowych Leszek Dawid i György Palfi – autor „Taxidermii” – gorąco dyskutowanego filmu na tegorocznym festiwalu w Cannes.
Oprócz rywalizacji o nagrody indywidualne, od kilku lat na festiwalu „Etiuda” uczelnie europejskie walczą o nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura – wręczaną najlepszej szkole filmowej Starego Kontynentu.
Obok nagród przyznawanych studentom i szkołom, w dniu inauguracji imprezy, wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga, z powodzeniem łączącego własną twórczość artystyczną z pracą profesora uczelni artystycznej. Dotychczasowymi jej laureatami byli: Jerzy Kucia z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Kazimierz Karabasz z łódzkiej szkoły filmowej i Paul Driessen z niemieckiej Kunsthochschule w Kassel. W tym roku odbierze ją Wojciech Marczewski – pamiętny twórca filmów fabularnych: „Dreszcze”, „Klucznik” i „Ucieczka z kina Wolność”, wykładowca licznych szkół filmowych w Anglii, Szwajcarii i Danii i założyciel Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie
Festiwal „Etiuda&Anima” stanowi również okazję do prezentacji dorobku mistrzów filmu krótkometrażowego, twórców filmów dokumentalnych, fabularnych, eksperymentalnych i animowanych. Zwłaszcza te ostatnie budziły od początku zainteresowanie organizatorów. Od 1996 r. wiązało się to z organizacją Krakowskich Warsztatów Filmu Animowanego, które równolegle z Festiwalem przygotowywano pod kierunkiem prof. Jerzego Kuci z Pracownii Filmu Animowanego krakowskiej ASP wspólnie ze szwajcarską Fundacją Pro Helvetia.
|