|
Dodatkowym atutem soczewek Focus Dailies All Day Comfort jest wbudowany w ich strukturę czynnik nawilżający. Ruch powiek podczas mrugania uwalnia go, dając stałe nawilżanie powierzchni oka. To rozwiązanie zapewnia komfort pacjentom przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz dotkniętych zespołem suchego oka. Ta grupa oprócz soczewek sferycznych zawiera również soczewki toryczne i progresywne. Istnieją także soczewki wymieniane co 3 lub co 12 miesięcy, jednak ze względu na większą możliwość infekcji i alergii są one coraz rzadziej stosowane.
Chirurgia refrakcyjna
Kolejną metodą korekcji wad wzroku jest chirurgia refrakcyjna. Wskazania do niej mogą być medyczne, zawodowe i kosmetyczne. Metodę powinna być zastosowana u tych, którzy nie akceptują swojego wyglądu w okularach lub niemożliwa jest korekcja okularami (np. różnowzroczność), a z różnych powodów nie tolerują także soczewek kontaktowych. Istnieją zawody, w których użycie korekcji okularowej lub soczewkowej jest niemożliwe (np. strażacy, policjanci) i leczenie chirurgiczne jest metodą z wyboru.
Zabiegi chirurgiczne można wykonywać na rogówce, soczewce i twardówce. Najpopularniejsze są zabiegi dokonywane na rogówce (Lasik, Lasek) z użyciem lasera excimerowego. Do tych zabiegów z reguły kwalifikowani są pacjenci po 18 roku życia, ze stabilną wadą przez ostatnie 12 – 18 miesięcy, z krótkowzrocznością do -12,00 dioptrii, a nadwzrocznością nie większą niż +6,00 dioptrii. Tym samym sposobem można korygować również astygmatyzm w zakresie +/- 2,00 - 7,00 dioptrii cylindrycznych. Pacjenci noszący wcześniej soczewki kontaktowe nie powinni przed badaniem kwalifikującym do zabiegu używać soczewek miękkich ok. 15 dni, a twardych ok. 30 dni. Konieczność operacji i jej rodzaj ustala lekarz operujący, biorąc pod uwagę aktualny stan wady, stan przedniej powierzchni gałki ocznej i pokrywającej ją warstwy łez, grubość rogówki, współistniejące choroby oczu i choroby ogólnoustrojowe.
|