|
Żarówki halogenowe różnią się również kształtem i konstrukcją. Na rynku dostępne są żarówki z reflektorem (odbłyśnikiem wyglądającym jak mini-klosz) oraz bez reflektora, przeznaczone do umieszczenia w gotowej oprawie np. biurkowej lampce oraz wyszukanych, dekoracyjnych lampach. W najnowocześniejszych żarówkach halogenowych reflektor został zastąpiony przez odbłyśnik znajdujący się wewnątrz samej żarówki, co pozwoliło na niespotykaną do tej pory miniaturyzację oświetlenia. Najmniejszą na świecie tego typu żarówką jest Ministar firmy Osram. Jej zastosowanie pozwala na precyzyjne punktowe oświetlenie wybranego fragmentu wnętrza.
Firma Osram oferuje również żarówki halogenowe umieszczone w „bańkach” mających kształt tradycyjnych żarówek. Idealnie nadają się do umieszczenia np. w żyrandolu lub pokojowej lampce. Żarówki Osram Halolux Classic są propozycją dla wszystkich domowników chcących korzystać z nowoczesnego źródła światła w klasycznej formie.
Niesłabnący trend
Dzięki bogatemu asortymentowi i możliwości różnorodnego zastosowania możemy stosować żarówki halogenowe zarówno do oryginalnej aranżacji wnętrz, jak i po to, aby uzyskać bardziej efektywne oświetlenie. Stałe udoskonalanie technologii wykorzystywanych przy produkcji żarówek halogenowych sprawia, że nie tylko moda na ich stosowanie nie przemija, ale stają się coraz popularniejsze w polskich domach.
Andrzej Wiśniewski – ekspert firmy Osram
„Odpowiedź na pytanie czym różnią się żarówki halogenowe
od „tradycyjnych” wydaje się oczywista – są od nich dużo mniejsze i dają światło o nieco innej barwie. Dodatkowo są zdecydowanie bardziej oszczędne i świecą dłużej. Mają więc wiele zalet. Z czego jednak wynika tak wyraźna przewaga żarówek halogenowych nad tradycyjnymi? Zarówno żarówki tradycyjne, jak i halogenowe świecą dzięki wolframowemu żarnikowi. Niestety, rozgrzewany do wysokich temperatur wolfram paruje, co oczywiście skraca jego żywotność. Dzięki wprowadzeniu do bańki żarówki halogenu (pierwiastka z grupy fluorowców np. fluoru, chromu lub jodu) ogranicza się skutki tego zjawiska.
|