|
gdzie spożywany jest od pokoleń, przede wszystkim w sałatce szopskiej, która zawiera trzy barwy flagi tego narodu (czerwień-papryka, zieleń- ogórek, biel- ser, cebula i sos).
Kaszkawał to ser twardy, podpuszczkowy dojrzewający. Koloru słabo żółtego, bez dziurek. W smaku lekko słonawy, średnio ostry. Jego jasnożółta skórka ciemnieje w miarę dojrzewania. Często nazywany jest cheddarem Bałkanów. Oryginalnie kaszkawał jest produkowany jako okrąg (bogate i opisane w literaturze tradycje wyrabiania tego sera).
Kaszkawał ma zwarty, elastyczny, a jednocześnie kruchy miąższ. Należy go rwać. Przygotowuje się z nim wiele potraw, podaje się go wraz z wykwintnymi serami włoskim na desce serowej, można go smażyć i piec. Wyśmienicie smakuje jako przekąska do wina i szlachetnych trunków (typu koniakowego).
Marka Gazda wprowadziła na rynek oryginalny kaszkawał oferowany w kształcie talara. Kaszkawał Gazdy produkowany jest z sera owczego i krowiego. Do wyboru mamy gatunki niewędzone i wędzone (odmiany z mleka krowiego).Kaszkawał Gazdy z mleka owczego jest produktem niewędzonym.
Złote piaski i złoty ser
Kto raz posmakował tego sera w Bułgarii na zawsze zapamięta jego charakterystyczny smak. W latach osiemdziesiątych w Polsce można było kupić ten serowy specjał. Nazwa była bardzo znana, a gospodynie domowe chętnie używały sera w kuchni.
Dzisiaj prawie zniknął z półek. Nikt tak naprawdę chyba nie wie dlaczego. Tym bardziej, że rodzimi smakosze którzy gotowi są jechać do Bułgarii, tylko dla ponownego spróbowania tego oryginalnego w smaku i efektownego w kształcie sera...
|