|
Warsztatom towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci, a wieczorną część wypełnił koncert Ewy Błaszczyk.
Weekendowe warsztaty pierwszej pomocy dzieciom są organizowane bezpłatnie dla wszystkich chętnych. Inaugurują one oficjalnie trzymiesięczną ogólnopolską kampanię edukacyjną PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZAKRZTUSZEŃ. Pomysł przeprowadzenia edukacji w zakresie problemu zakrztuszeń wyszedł od Funduszu Amway na Rzecz Dzieci One BY One, po roku współpracy z Fundacją Ewy Błaszczyk „AKOGO?”.
– Nasze drogi z Funduszem Amway na Rzecz Dzieci One BY One skrzyżowały się rok temu, gdy Fundusz ten, działający na rzecz dzieci, zaangażował się w budowę kliniki „Budzik”. Klinika, pomyślana jako miejsce leczenia i rehabilitacji dzieci po ciężkich urazach mózgu, powstanie w ciągu roku dzięki staraniom mojej fundacji i wsparciu wielu firm. Fundusz Amway na Rzecz Dzieci One BY One wspomaga naszą budowę nie tylko finansowo, ale i poprzez zaangażowanie wolontariuszy. W którymś momencie naszego współdziałania wpadliśmy na pomysł, by wspólnie poprowadzić kampanię, która uświadomi ludziom, głównie rodzicom, jak wielkim zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka jest zakrztuszenie – rzecz w powszechnym, mylnym odbiorze błaha. Razem możemy zwiększyć skuteczność działań, do leczenia i rehabilitacji dołączając zapobieganie. A podstawą profilaktyki jest informacja, wiedza, umiejętność – i po to właśnie się tu dzisiaj spotykamy – powiedziała Ewa Błaszczyk – prezes i założycielka fundacji „AKOGO?”.
– Zależało nam szczególnie, by nasze zaangażowanie w działania fundacji pani Ewy nie ograniczyło się do wsparcia finansowego, ale miało wymiar ludzki i zwracało ludzką uwagę na problem – nadal niedoceniany w społeczeństwie . Stąd też nasza propozycja, by w prace na rzecz Fundacji włączyć na zasadzie wolontariatu naszych przedsiębiorców. Ich rolę od samego początku rozumieliśmy szerzej niż w kontekście zbiórki pieniędzy na budowę kliniki. Teraz nasi przedsiębiorcy, angażując się w akcję edukacyjną fundacji „AKOGO?” oraz Funduszu Amway na Rzecz Dzieci One BY One, stają się jej emisariuszami, rozpowszechniając w szerokich kręgach społecznych w całej Polsce plakaty z instrukcją pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszeń. Tę część naszego wkładu uważam za najcenniejszą i to właśnie z niej jestem najbardziej dumny – dodał Marek Sodolski, dyrektor naczelny Amway Polska.
Celem organizowanej przez obie instytucje kampanii jest uświadomienie rodzicom, przyszłym rodzicom, a także wszystkim osobom mającym kontakt z małymi dziećmi, że czasem wystarczy niefortunnie połknięta przez dziecko pastylka albo fragment zabawki, by doszło do tragedii. U podstaw podejmowanych w ramach kampanii działań leży przekonanie, że każdy rodzic powinien wiedzieć jak w sytuacji zakrztuszenia pomóc swojemu dziecku. Temat ten podjęła podczas spotkania Elżbieta Byrska-Maciejasz, kierownik grupy roboczej ds. resuscytacji w pediatrii z Polskiej Rady Resuscytacji, ekspert kampanii:
- Wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy dziecku w sytuacji zakrztuszenia powinien przynajmniej w podstawowym zakresie bezwzględnie posiąść każdy rodzic – powiedziała. Niestety często w sytuacji newralgicznej pierwszą reakcją rodzica jest panika, co jest zrozumiałe gdyż wynika z lęku o własne dziecko oraz ze świadomości braku umiejętności jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Można ten lęk nieco opanować mając pewność, że się wie jak dziecku pomóc i w którym momencie niezbędne będzie natychmiastowe wezwanie służb medycznych. Uważam, że lepiej jest znać narzędzie i umieć go użyć, niż pozostać bezradnym w potrzebie. Musimy jednak pamiętać, że wciąż najskuteczniejszym środkiem jest zapobieganie sytuacjom zagrożenia poprzez choćby wyeliminowanie z otoczenia dziecka drobnych przedmiotów, które może łatwo zaaspirować do dróg oddechowych. Mam nadzieję, że kampania, którą właśnie rozpoczęliśmy, uczuli rodziców na problem zakrztuszeń, uświadomi im zagrożenia, a przez to zachęci do edukacji w zakresie pierwszej pomocy – mówię to zarówno z perspektywy lekarza, jak i matki.
Warsztaty prowadzone były przez zawodowych ratowników medycznych w 20-minutowych blokach, od godziny 12.00 do 18.00. Uczestnicy uczyli się jak udzielać pierwszej pomocy dziecku, gdy dojdzie do zakrztuszenia. Dowiedzieli się również, kiedy należy wezwać pomoc, a także - jak zakrztuszeniom zapobiegać. Ratownicy demonstrowali, w jaki sposób pierwszej pomocy udziela się dziecku powyżej pierwszego roku życia oraz jak postępuje się w sytuacji zakrztuszenia u niemowlęcia. Dodatkowo na miejscu można było otrzymać bezpłatne materiały instruktażowe i zasięgnąć fachowej porady u ekspertów – ratowników i lekarzy z Polskiej Rady Resuscytacji, prowadzących na co dzień kursy ratownictwa medycznego.
Podczas gdy rodzice uczestniczyli w warsztatach ratownictwa, dzieci zaproszone zostały do kącików zabaw, prowadzonych przez animatorów i opiekunów. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali między innymi konkursy z nagrodami, grę w Mega Twister, wspólne malowanie ogromnego obrazu i puszczanie wielkich baniek mydlanych.
Na wieczór zaplanowano minirecital Ewy Błaszczyk – założycielki fundacji „AKOGO?”. Aktorka wystąpiła wraz z córką Marianną Janczarską i w asyście muzyków zaśpiewała utwory ze swojej ostatniej płyty „Nawet gdy wichura”. Na płycie tej znalazły się piosenki do tekstów znanych polskich poetów, między innymi Agnieszki Osieckiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ks. Jana Twardowskiego, wykonywane do muzyki Jerzego Satanowskiego, Leszka Możdżera, Włodzimierza Wysockiego i Zygmunta Koniecznego.
Cały dochód ze sprzedaży płyty Ewa Błaszczyk przeznaczyła na działalność fundacji „AKOGO?”. Podczas koncertu, jak również przez cały dzień na placu Zamkowym zbierane były pieniądze na prowadzoną przez Fundację budowę kliniki „Budzik” w Międzylesiu. Kwestę poprowadzili wolontariusze z Funduszu na Rzecz Dzieci One BY One Amway.
|