|
Już tracisz nadzieję, kiedy nagle otrzymujesz upragniony telefon – zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Czy wiesz jak się na niej zachować, by zakończyła się sukcesem?
Być może nigdy nie słyszałeś o „efekcie halo”, ale z pewnością wiele razy się z nim spotkałeś. Pojęcie to funkcjonuje w psychologii i oznacza automatyczne przypisanie wielu pozytywnych (lub negatywnych) cech osobowościowych na podstawie tylko jednej zaobserwowanej. Przykładowo widząc przystojnego, schludnie ubranego mężczyznę, uważamy że jest on również mądry, sympatyczny i z poczuciem humoru, a to niekoniecznie musi być prawdą.
- To jak wyglądamy ma niebagatelne znaczenie podczas rozmowy rekrutacyjnej – mówi Karolina Kotkowska z portalu edukacyjno-szkoleniowego Edustacja.pl – I nie chodzi tutaj jedynie o atrakcyjność fizyczną. Rozmówca na pewno większą uwagę zwróci na sposób naszego wysławiania się, mowę ciała czy też umiejętność radzenia sobie ze stresem – dodaje Kotkowska.
Warto uczyć się takich rzeczy, by nasz wysiłek związany z poszukiwaniem pracy nie został zmarnowany. Obecnie bardzo popularne są szkolenia z autoprezentacji, na których możemy się dowiedzieć jak pozytywnie wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak umiejętnie zadawać pytania i aktywnie słuchać rozmówcy. Co ważne, uzyskanie takiej wiedzy niekoniecznie wiąże się z uczestnictwem w płatnych szkoleniach. Z pomocą przychodzi Unia Europejska. Szkolenia w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zazwyczaj są bezpłatne, a tym samym dostępne dla każdego – wystarczy chcieć wziąć w nich udział.
Pomysłodawcą Drzwi Otwartych w Wielkopolsce jest portal edukacyjno-szkoleniowy Edustacja.pl, propagujący ideę Lifelong Learning, czyli nauki przez całe życie. Przedsięwzięcie współfinansowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerem projektu jest Polska Izba Firm Szkoleniowych.
|