|
w okresie prześladowań cesarza rzymskiego Klaudiusza II Gota uzdrowił ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. To sprowadziło na niego gniew władcy, który kazał go ściąć. Inne przekazy głoszą, że powodem jego stracenia było potajemne udzielanie ślubów wojownikom, którzy z wdzięczności za usankcjonowanie ich miłości zaczęli świętować dzień śmierci męczennika - 14 lutego. Kolejna wersja przedstawia Walentego jako młodego chrześcijanina skazanego za pomoc udzielaną swoim współwyznawcom. Przed śmiercią miał on rzekomo wysłać list do ukochanej podpisany "Twój Walenty". Pomimo wielu wersji jedno jest pewne: św. Walenty jest patronem zakochanych i 14 lutego zakochani na pewno powinni spędzić w sposób wyjątkowy. A Wedding TV chętnie im w tym pomoże.
Z okazji walentynkowego weekendu w Wedding TV pokażemy wszystkie odcinki serii Platynowe Wesela, która przedstawia najbardziej niewiarygodne, ekskluzywne śluby, na których nie zabraknie peonii sprowadzanych z Paryża ani unikalnych sukien od słynnych projektantów. Zobacz, jak wyglądają ceremonie par, które stać na wszystko. Kto wie, może ich śluby staną się inspiracją, a może przekonasz się, że "pieniądze szczęścia nie dają"...
A jeśli nie byliście jeszcze w polskim Mieście Zakochanych, tegoroczne walentynki są dobrą okazją do odwiedzenia go. Chełmno od kilku lat nazywane jest miastem zakochanych za sprawą przechowywanych tam od stuleci w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP relikwii św. Walentego oraz obchodzonego tu bardzo uroczyście Dnia Świętego Walentego. Jak podaje ks. Jakub Fankidejski w pracy pt. "Obrazy cudowne i miejsca dzisiejszej diecezji chełmińskiej", a wydanej w 1880 roku - relikwie "jest to głowa świętego - właściwie nieznaczna cząstka. Relikwie są umieszczone w puszce w kształcie regularnego ośmioboku. Puszka jest cała ze srebra, wysoka na jedną stopę, waży około trzy funty. U góry ma okrągłą pokrywę w kształcie kopuły, w której spoczywa relikwia i może być przez szkło widziana i całowana. Objętość ma ta relikwia około dwa palce".
A jak przypominają władze miasta - relikwia od dawna słynęła z cudów - o czym świadczy napis na relikwiarzu. Około 1630 roku Jadwiga z Czarnków Działyńska wraz z córką z wdzięczności za pomoc w uzdrowieniu za przyczyną św. Walentego kazała wykonać wspomniany relikwiarz. Umieszczono również na nim napis: "Bogu w Trójcy Św. Jedynemu/ Św. Walentemu / Męczennikowi / Jadwiga z Czarnkowa Działyńska / starościna bratyańska jasieniecka / Za doznaną pomoc w chorobie / Córki mojej za przyczyną / Św. Walentego Męczennika Chrystusowego / Ku czci tego Świętego / Ten upominek ofiaruję / D. 22 maja roku 1630".
W kościele farnym, w pobliżu ołtarza głównego mieści się osobny ołtarz, który w 1715 r. księża misjonarze przeznaczyli św. Walentemu. Obraz przedstawia ścięcie tego męczennika, a na drzwiczkach schowka widnieje łaciński napis świadczący o cudowności znajdującej się tam relikwii. Największą cześć oddawano jej w kościele św. Ducha podczas dwóch odpustów, z których pierwszy przypadał na dzień 14 lutego. W przeddzień tego dopustu relikwiarz przenoszono z Fary do kościoła św. Ducha, gdzie był wystawiany u wielkiego ołtarza. Wierni śpiewali pieśni, odmawiali litanie do świętego, przynosili dary. Następnego dnia od samego rana w kościele św. Ducha odbywało się kilka Mszy św., podczas nieszporów wierni mogli ucałować głowę męczennika. Podobnie przebiegały uroczystości ku czci św. Walentego w drugi dzień Zielonych Świątek. Z początkiem XIX wieku, kiedy kościół św. Ducha zaczął tracić na znaczeniu stopniowo zaprzestano też celebrowania uroczystości, ale wierni jeszcze przez wiele lat przynosili wota i modlili się do świętego.
Dziś, gdy znów w Polsce obchodzimy dzień św. Walentego, tradycja odżyła, a chełmińskie relikwie nabrały nowego znaczenia. Z okazji 14 lutego odprawiane są uroczyste Msze święte w kościele farnym, podczas których wystawia się relikwie świętego. Ponadto w mieście odbywa się szereg walentynkowych zabaw, konkursów, wystaw, a cały Dzień Świętego Walentego kończy się na rynku koncertem zespołów muzycznych, podczas którego tradycyjnie na płycie rynku układane jest wielkie płonące serce z lampionów. Handlowcy upiększają w tym dniu w szczególny “walentynkowy" sposób swoje witryny i starają się tym bardziej, że biorą udział w konkursie na najpiękniejszą walentynkową wystawę organizowanym przez Urząd Miasta.
I dobra wiadomość dla miłosnych smakoszy: na 14 lutego chełmińscy piekarze i cukiernicy przygotowują szczególnie duże ilości popularnych przez cały rok w Chełmnie "Bułeczek walentynkowych z lubczykiem" oraz innych wyrobów cukierniczych w kształcie serc. Zakochani nie mogą ich nie spróbować!
|