|
Eksperci Instytutu Flory przedstawiają kilka prostych wskazówek na to, jak pomimo natłoku obowiązków utrzymać zdrowie serca. Pośpiech i brak czasu powodują, że nasze posiłki stają się coraz rzadsze, a my przywiązujemy coraz mniejszą wagę do ich walorów odżywczych. Wówczas chętniej sięgamy po słodkie przekąski, jedzenie typu fast-food i gotowe dania. Wszystkie te czynniki wpływają na pojawienie się dodatkowych kilogramów, a to może prowadzić do rozwinięcia się chorób układu pokarmowego i krwionośnego.
Polacy coraz częściej ulegają złym nawykom żywieniowym. Wielu z nas posila się w barach szybkiej obsługi, gdzie przygotowanie posiłku zajmuje kilka minut, a przez to nie zawiera odpowiednich składników odżywczych. Tymczasem wprowadzenie małych zmian do naszego codziennego menu – spożywanie różnorodnych, niewielkich posiłków, bogatych w błonnik i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, może okazać się nie tylko korzystne dla naszego zdrowia, ale i przyjemne dla podniebienia. – mówi Jadwiga Przybyłowska, specjalista
ds. żywienia, ekspert Instytutu Flory.
Po pierwsze: śniadanie
Dzień zaczynamy od śniadania. Posiłek należy wzbogacić o produkty bogate w węglowodany złożone, np. pełnoziarniste pieczywo czy płatki owsiane. Chuda wędlina lub twaróg dostarczą organizmowi niezbędnej ilości białka; warto również pamiętać o porcji warzyw, które stanowią źródło błonnika. Kolejnym posiłkiem powinno być niewielkie drugie śniadanie. Nawet podczas intensywnego dnia pracy można znaleźć przerwę na przyrządzenie jogurtu z sezonowymi lub suszonymi owocami.
Pamiętaj o ciepłym posiłku
Każdego dnia należy spożywać przynajmniej jeden ciepły posiłek - dzięki temu unikniemy problemów z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Jeżeli napięty harmonogram nie pozwala na przerwę na obiad, warto przygotować poprzedniego dnia porcję, np. drobiu z warzywami, którą można odgrzać w ciągu dnia.
Lekka kolacja nie zaszkodzi
Dzięki regularnemu spożywaniu w ciągu dnia posiłków, dużo łatwiej będzie ograniczyć wielkość porcji naszej kolacji. Wbrew powszechnym opiniom, mówiącym o tym, że nie należy jeść po godz. 18., kolacja stanowi ważny punkt w naszym codziennym harmonogramie posiłków. Wystarczy ostatni posiłek spożyć nie później niż na 3 godziny przed snem, aby zapobiec wilczemu apetytowi zaraz po przebudzeniu. Lekki posiłek, np. sałatka, zapewni spokojny sen i dobre samopoczucie następnego poranka.
|