|
Kwaszenie to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych sposobów przyrządzania ogórków. Przyprawa do kwaszenia ogórków Galeo to gotowa mieszanka zawierająca odpowiednią kompozycję ziół i przypraw. Sprawdzona receptura oraz starannie dobrane składniki to gwarancja sukcesu kulinarnego.
Jedno opakowanie przyprawy Galeo (o gramaturze 45g) wystarcza do przygotowania 6 słoików o pojemności 1 litra i kosztuje ok. 1,50 zł. Przyprawę do kwaszenia ogórków skomponowano wyłącznie z wyselekcjonowanych, najlepszej jakości naturalnych składników: pełnego aromatu kopru ogrodowego, suszonego czosnku i chrzanu, które nadają ogórkom wyśmienity aromat. Dzięki gorczycy białej ogórki mają bardziej ostry smak, a estragon sprawia, że są jędrne i odpowiedniej twardości. Przyprawa Galeo zawiera także aromatyczne liście laurowe – jednym słowem wszystko, co niezbędne, aby móc cieszyć się kiszonymi ogórkami podczas jesiennego, czy zimowego domowego obiadu. Ponadto receptura przyprawy ma dokładnie określone proporcje, dzięki czemu nie musimy się martwić, że nie dodaliśmy do słoika danej przyprawy lub dodaliśmy jej w niewłaściwej ilości. Przygotowując w letnie popołudnia przetwory z Przyprawą do kwaszenia ogórków Galeo oszczędzamy nie tylko czas, ale również pieniądze.
Przyprawa jest bardzo wydajna – z jednej torebki przyprawy można przygotować aż do 6 słoi (1 litrowych) ogórków, a to zaledwie 25 groszy za słoik! Przyprawę do kwaszenia ogórków możemy również wzbogacać o takie dodatki jak: liście wiśni, czarnej porzeczki, a nawet dębu – tak jak to robiły nasze mamy, czy babcie. Aby przetwory były smakowite, a ogórki nie miały w środku „dziur”, dobrze jest zalać je jak najlepszą wodą. To nam zagwarantuje pełen sukces. A jeżeli chcemy przyspieszyć kwaszenie, należy dodatkowo odciąć końce ogórków.
Czy wiesz, że…
Ogórki są znane człowiekowi od 5000 lat, a o szklarnianej uprawie i kiszeniu w beczkach wiedzieli już starożytni Rzymianie. W Polsce ogórki uprawia się od blisko 400 lat. Ogórki spożywa się na surowo, jak również dusi, smaży lub gotuje na parze. Świeże ogórki gruntowe najchętniej marynujemy (otrzymujemy tzw. ogórki konserwowe) lub kwasimy. Kwaszenie to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych metod utrwalania żywności. Jest ona ceniona zarówno przez żywieniowców, jak i smakoszy. Warzywa kwaszone odznaczają się doskonałymi walorami smakowymi i wysoką wartością odżywczą ze względu na znaczną zawartość składników mineralnych i witamin.
Kiszone ogórki sprzyjają lepszemu przyswajaniu potraw. Są one dostatecznie silnymi czynnikami wywołującymi wydzielanie soków żołądkowych. Pomagają również w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu i dlatego znajdują zastosowanie w dietach odchudzających. Surowe ogórki dla wielu osób są zbyt ciężkostrawne, jednak po ich ukiszeniu stają się o wiele łatwiejsze do strawienia. Dodatkowo, jedna z bakterii biorących udział w procesie kiszenia wytwarza dużo witaminy C, której pozbawione są surowe ogórki. Prawdopodobnie, krajem rodzinnym ogórka są Indie, gdzie do dziś spotyka się jeden z jego dzikich gatunków. Pierwsze doniesienia o uprawie ogórka pochodzą właśnie z tego regionu sprzed ponad 5000 lat. Jedna z hinduskich legend mówi, że nazwa ogórka pochodzi od imienia legendarnego indyjskiego księcia, mającego jakoby 60 tysięcy dzieci. Jest to związane z dużą liczbą ziaren w ogórku i z obfitością przynoszonych przez to warzywo płodów.
Sok ogórkowy jest doskonałym środkiem kosmetycznym chroniącym skórę. Stosowano go już w starożytności. Rozgniecione nasiona ogórka mieszano z pudrem, a zmiażdżony ogórek stosowano jako maseczkę przeciw zmarszczkom. Obecnie ogórki są również powszechnie wykorzystywane w kosmetyce.
autor: / źódło: / opracowanie:
Galeo
|