|
Jak temu zaradzić? Jak sprawić by łóżko stało się miejscem relaksu i odpoczynku, a nie udręki? Jak się okazuje, najwięcej czasu spędzamy w sypialni. Fakt, że 1/3 życia przesypiamy, mówi sam za siebie. Łóżko to miejsce, w którym odpoczywamy, regenerujemy swoje siły, uspokajamy nerwy, czytamy ulubioną lekturę lub zwyczajnie leniuchujemy. Tutaj spotykamy się z ukochaną osobą, wyrażamy swoje uczucia poprzez intymne pieszczoty i czułe słówka. Tutaj także, przed snem, rozwiązujemy dręczące nas problemy, planujemy w myślach kolejny dzień, tu najczęściej snujemy plany i marzymy. Warto zatem zadbać o dobór odpowiedniego łóżka tak, by odpowiadało indywidualnym potrzebom i było wygodne. Jak to zrobić? Przecież zwykle je z kimś dzielimy…
Małżeński kompromis
Najważniejszą decyzją przy urządzaniu sypialni jest zakup łóżka. Zwykle chcemy, by rama pasowała do wystroju całości. Rzadziej zastanawiamy się jak dobrać odpowiedni materac, a przecież to właśnie od niego zależy nasz komfort podczas snu. Każdy z nas ma jednak indywidualne odczucia i potrzeby. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze? – Materac powinien stanowić dobrą podporę dla naturalnych krzywizn kręgosłupa, co wcale nie oznacza, że musi być twardy – mówi Marta Leśniowska z Fabryki Materacy Janpol. - Twardość materaca dobieramy na podstawie ułożenia kręgosłupa i wagi ciała. Najlepiej o pomoc poprosić sprzedawcę- zaznacza.
Szczególnie przy zakupie materaca przeznaczonego dla dwóch osób należy wziąć pod uwagę różnicę wagi. Ten sam materac dla osoby o większej masie może wydawać się miękki, a dla osoby lżejszej będzie sprawiał wrażenie twardego. Czy istnieje rozwiązanie aby tych dwoje mogło dobrze i komfortowo wyspać się w jednym łóżku? – Jeśli różnica wagi nie jest duża materac dwuosobowy jest dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku najlepiej spisują się materace kieszeniowe typu Odys lub lateksowe jak Nyks – podkreśla Leśniowska. Oba typy materacy doskonale dopasowują się do kształtu ciała, a reagując na punktowe obciążenie, powodują, że nawet jeśli osoba śpiąca obok wierci się i przewraca z boku na bok, nie będzie to odczuwalne. Wykorzystany przy produkcji materacy lateks zapobiega dodatkowo rozwojowi bakterii, nie wchłania kurzu i alergenów, a jego struktura ułatwia przepływ powietrza. Tym samym, nawet alergicy, bez kichania i męczącego kataru, prześpią spokojnie całą noc.
Indywidualny komfort – wspólna przyjemność Problem powstaje w przypadku, kiedy różnica masy dwóch osób jest znaczna. Co wtedy? – W takiej sytuacji proponowałabym zakupu osobnych materacy, dostosowanych do indywidualnych potrzeb – wyjaśnia M. Leśniowska z Janpolu. Nie oznacza to wcale, że te osoby będą spały oddzielnie. Wystarczy dopasować wspólny stelaż, odpowiedni dla tych materacy, a indywidualny komfort zmieni się we wspólną przyjemność. Możliwości jest wiele. Wykorzystując tylko podstawowe zasady doboru materacy możemy odczuwalnie zwiększyć komfort snu, a co za tym idzie efektywność naszego relaksu. Zdrowy sen dostarczy nam wystarczająco dużo energii, by sprostać wyzwaniom kolejnego dnia. A może i sny będą piękniejsze, marzenia przecież lubią wygodę.
autor: / źódło: / opracowanie:
Janpol
|