|
Oznacza to, że kobieta chcąca zabezpieczyć się przed ciążą powinna przestać współżyć co najmniej na pięć dni przed owulacją. Przewidzenie owulacji na kilka dni przed jest trudne i dlatego skuteczność metod w pierwszym okresie cyklu jest bardzo mała. Po ustaleniu momentu owulacji, należy odczekać około 24 godzin, by komórka jajowa straciła zdolność do zapłodnienia.
Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni. Okres ten liczony jest od pierwszego dnia wystąpienia krwawienia (pierwszy dzień cyklu), do dnia poprzedzającego następne krwawienie (ostatni dzień cyklu). Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w cyklu miesiączkowym są kontrolowane przez hormony wytwarzane przez jajniki: estrogen - powoduje wzrost błony śluzowej macicy, a jednoczenie „informuje” organizm, kiedy dojrzewająca komórka zostanie uwolniona z jajnika. Zwykle następuje to w połowie cyklu i określane jest jako jajeczkowanie (owulacja), progestagen - wydzielany w drugiej połowie cyklu kontroluje dalsze zmiany zachodzące w błonie śluzowej macicy, przygotowując ją do ewentualnego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli w ciągu cyklu nie dojdzie do zapłodnienia, poziom hormonów obniża się, błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu i zostaje wydalona z organizmu. Właśnie ten proces stanowi istotę krwawienia miesiączkowego.
Wady i zalety metod naturalnych. Metody te wymagają większej samodyscypliny niż inne środki. Nie powinny być polecane nastolatkom, kobietom karmiącym piersią, osobom o nieregularnych cyklach fizjologicznych czy wchodzącym w wiek przekwitania. Zaletą metod naturalnych jest fakt, że nie wymagają ponoszenia kosztów, recept ani wizyt lekarskich. Nie towarzyszą im również żadne działania uboczne.
Do metod naturalnych zaliczana jest metoda termiczna oraz ocena śluzu szyjkowego. Więcej o tych metodach w kolejnych artykułach.
|