|
Ponieważ izoflawony (fitoestrogeny) mają budowę chemiczną bardzo zbliżoną do estrogenów, mogą wiązać się z receptorami estrogenowymi w kościach [3] i naśladować ich działanie. Sześciomiesięczna dieta z dużą ilością hormonów pochodzenia sojowego (znajdujących się w preparacie takim jak Climagyn) zastosowana u kobiet po menopauzie spowodowała zauważalny wzrost gęstości kości.
Climagyn – dwufazowy preparat nowej generacji
Stosowanie preparatów zawierających fitoestrogeny jest alternatywą dla klasycznej hormonalnej terapii zastępczej nie tylko w związku z łagodzeniem tzw. objawów wypadowych w menopauzie, ale także z myślą o korzystnym wpływie na stan kości. Dotychczas występujące na rynku preparaty koncentrowały się tylko na eliminacji typowych dla menopauzy objawów fizycznych, jednak nigdy nie rozdzielały ich pod kątem pojawiania się w różnych porach dnia ani tym bardziej nie dbały o sferę psychiczną kobiety. Tak powstał Climagyn – polski preparat dwufazowy dedykowany kobietom wchodzącym w okres menopauzy, w bezpieczny sposób łagodzący dolegliwości związane z menopauzą w dzień, jak i w nocy. Co istotne i wyróżniające preparat spośród innych dostępnych na polskim rynku, Climagyn pomaga łagodzić dolegliwości związane zarówno ze sferą psychiczną jak i fizyczną zdrowia kobiety w okresie menopauzy. W dzień Climagyn uzupełnia dietę w pochodzące z soi izoflawony.
Fitoestrogeny dodatkowo korzystnie wpływają na poziom cholesterolu oraz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy (folacyna) również pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia. Postać nocna preparatu wzbogacona została w wyciąg z melisy i szyszek chmielu oraz uzupełniona o magnez i witaminę B6. Melisa i chmiel mają naturalne działanie uspokajające, relaksujące i ułatwiające zasypianie. Magnez natomiast wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, uspokaja i tonizuje, a witamina B6 zwiększa jego przyswajalność.
Leczenie koksartrozy
Koksartroza jest chorobą nieuleczalną. W początkowym etapie choroby leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu bólu, ale jego efekty są mało satysfakcjonujące. Niestety nie ma metody, która pozwoliłaby na cofnięcie zmian w stawie, dlatego bardziej zaawansowane stadia choroby leczone są operacyjnie. Leczenie chirurgiczne stosuje się zazwyczaj dopiero u tych osób, u których ból występuje nie tylko podczas ruchu, a leczenie przeciwbólowe coraz silniejszymi lekami nie przynosi rezultatu oraz u których doszło do znacznej niesprawności ruchowej. Wykonanie zabiegu odwleka się jak najdłużej, ponieważ nie jest dokładnie wiadomo, jaki jest optymalny moment na wykonanie całkowitej wymiany stawu. Rehabilitacja po zabiegu usprawniająca chodzenie z nowym, sztucznym stawem trwa blisko rok. Ale tej poważnej, postępującej, związanej z dużą niesprawnością i cierpieniem chorobie w poważnym stopniu można byłoby zapobiec, wcześniej o tym pomyślawszy. Na przykład redukcja otyłości może zmniejszyć występowanie zwyrodnienia stawów biodrowych przynajmniej o 25% [4]. Oprócz tego ważne jest zatroszczenie się o stan samej chrząstki stawowej, od której procesy chorobotwórcze się zaczynają.
|