|
Jednak dla wielu maluchów nocny wypoczynek kończy się zatkanym nosem, wysypką, swędzeniem lub czerwonymi załzawionymi oczami, a przez to jeszcze większym zmęczeniem.
Dlaczego objawy alergiczne u dzieci nasilają się w nocy?
Odpowiedź jest prosta: ciepło i wilgoć wytwarzane w czasie snu, a także duża ilość złuszczonego naskórka zamieniają łóżko w raj dla roztoczy. Enzym (białko) używane przez roztocze do trawienia skóry jest źródłem najsilniejszych alergenów, które unoszą się przy każdym ruchu i są wdychane przez śpiące dzieci. Dodatkowym zagrożeniem dla małych alergików są nieodpowiednie detergenty stosowane do prania dziecięcej pościeli. Najlepszym przykładem są wybielacze optyczne zawarte w zwykłych proszkach do prania, których zadaniem jest wywołanie złudzenia, iż wyprana pościel jest bielsza niż w rzeczywistości.
Substancje te osadzają się na pranej bieliźnie, a następnie na skórze śpiącego dziecka powodując alergię. Wysypka i świąd spędza sen z powiek zarówno dzieciom jak i wrażliwym na ich cierpienie mamom. Buziak oraz bajka opowiedziana na dobranoc dają ukojenie tylko na chwilę. Kolorowy wystrój wnętrza sypialni, wygodne łóżeczko, miękka maskotka „przytulanka” nie wystarczą, aby zapewnić spokojny sen małemu alergikowi. Należy także podjąć działania, które wyeliminują drażniące alergeny.
Kilka praktycznych rad dla mam, by mali alergicy mogli spać spokojnie
Wietrz pokój dziecka otwierając okna codziennie rano i wywracaj pościel na drugą stronę. W ten sposób odświeżysz posłanie pozbywając się kurzu i roztoczy. Zamień zasłony oraz firanki na rolety, w których nie gromadzi się kurz. Jeśli jednak w domu masz firany i zasłony, powinnaś je prać raz na 3 miesiące w temperaturze co najmniej 60ºC. Jeżeli dzieci śpią na piętrowym łóżku, dziecko alergiczne powinno spać najwyżej. Nałóż pokrowce przeciwroztoczowe na nowe, nieużywane materace, kołdry i poduszki. W ten sposób zabezpieczysz pościel, w której jeszcze nie rozgościły się roztocze. Pokrowce pierz dwa razy w roku używając proszku Jelp, który skutecznie usuwa wszelkie plamy i zabrudzenia, a jednocześnie jest produktem delikatnym i bezpiecznym.
Połóż dziecku bawełniane prześcieradło i koc. Materiał ten jest przyjemniejszy w dotyku niż syntetyczny czy wełniany. Materiały syntetyczne mogą powodować zwiększoną potliwość, wełniane podrażniają skórę oraz sprawiają większy kłopot podczas czyszczenia. Pierz raz w tygodniu (w temperaturze co najmniej 60˚C) używając środków hipoalergicznych JELP, które nie zawierają wybielaczy optycznych, rozjaśniaczy chemicznych, aktywatorów Taed, a także silnych substancji zapachowych.
|